Typ tekstu: Książka
Autor: Jania Jacek
Tytuł: Glacjologia
Rok: 1993
części wód roztopowych (por. rys. 6.15). Ten ostatni decyduje o charakterystycznym przebiegu hydrogramu rzeki lodowcowej. Na przepływ podstawowy (nie podlegający dobowemu rytmowi zmian) składają się: spływ wód podziemnych, spływ ze stref retencji w lodowcu (np. odspojenia zapełniane wodą), spływ z poziomu wodonośnego w firnie (zasilanego wodami roztopowymi w ciągu lata), stały odpływ z jezior w basenie lodowca.
Charakterystyczną cechą rzek lodowcowych jest duża zmienność przepływów. Jest to zmienność: dobowa, okresowa (nieperiodyczna), sezonowa i wieloletnia. Pojawiają się też epizodycznie wielkie powodzie lodowcowe o różnej genezie.

Dobowa zmienność przepływów

W ciągu doby zachodzą regularne wahania intensywności topnienia lodowców związane ze zmianami natężenia
części wód roztopowych (por. rys. 6.15). Ten ostatni decyduje o charakterystycznym przebiegu hydrogramu rzeki lodowcowej. Na przepływ podstawowy (nie podlegający dobowemu rytmowi zmian) składają się: spływ wód podziemnych, spływ ze stref retencji w lodowcu (np. odspojenia zapełniane wodą), spływ z poziomu wodonośnego w firnie (zasilanego wodami roztopowymi w ciągu lata), stały odpływ z jezior w basenie lodowca.<br> Charakterystyczną cechą rzek lodowcowych jest duża zmienność przepływów. Jest to zmienność: dobowa, okresowa (nieperiodyczna), sezonowa i wieloletnia. Pojawiają się też epizodycznie wielkie powodzie lodowcowe o różnej genezie. <br><br>&lt;tit&gt;Dobowa zmienność przepływów&lt;/&gt;<br><br> W ciągu doby zachodzą regularne wahania intensywności topnienia lodowców związane ze zmianami natężenia
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego