Typ tekstu: Książka
Autor: Bartosz Grzegorz
Tytuł: Druga twarz tlenu
Rok: 1995
mitochondriów. Zakłada ona, że mitochondria powstały kiedyś w wyniku symbiozy większych komórek eukariotycznych z mniejszymi komórkami prokariotycznymi.
Prokariotyczne symbionty zamieszkały wewnątrz swych większych przyjaciół - stąd termin endosymbioza. Za słusznością tej teorii przemawia podobieństwo biochemiczne wielu składników mitochondriów i współczesnych bakterii. Jednym z takich argumentów jest niewątpliwie podobieństwo sekwencji reszt aminokwasowych manganowych dysmutaz ponadtlenkowych.
Analogicznie przedstawia się kwestia obecności FeSOD w chloroplastach roślin wyższych i jej podobieństwa do FeSOD bakterii.

2.2.9. Występowanie dysmutaz. Prawidłowości i zagadki

Obecność dysmutaz ponadtlenkowych wykryto u prawie wszystkich organizmów aerobowych. Nieliczne wyjątki wydają się potwierdzać regułę...
Porównanie aktywności SOD i katalazy u szeregu gatunków mikroorganizmów
mitochondriów. Zakłada ona, że mitochondria powstały kiedyś w wyniku symbiozy większych komórek eukariotycznych z mniejszymi komórkami prokariotycznymi.<br>Prokariotyczne symbionty zamieszkały wewnątrz swych większych przyjaciół - stąd termin endosymbioza. Za słusznością tej teorii przemawia podobieństwo biochemiczne wielu składników mitochondriów i współczesnych bakterii. Jednym z takich argumentów jest niewątpliwie podobieństwo sekwencji reszt aminokwasowych manganowych dysmutaz ponadtlenkowych.<br>Analogicznie przedstawia się kwestia obecności FeSOD w chloroplastach roślin wyższych i jej podobieństwa do FeSOD bakterii.<br><br>&lt;tit&gt;2.2.9. Występowanie dysmutaz. Prawidłowości i zagadki&lt;/&gt;<br><br>Obecność dysmutaz ponadtlenkowych wykryto u prawie wszystkich organizmów aerobowych. Nieliczne wyjątki wydają się potwierdzać regułę...<br>Porównanie aktywności SOD i katalazy u szeregu gatunków mikroorganizmów
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego