Typ tekstu: Książka
Autor: Strzałkowski Adam
Tytuł: O siłach rządzących światem
Rok: 1996
w słabszym polu grawitacyjnym.
Jest oczywiste, że siła grawitacji opisująca długozasięgowe oddziaływanie mas będzie miała zasadnicze znaczenie dla struktury Wszechświata. Einstein zauważył to bardzo wcześnie i już w dwa lata po sformułowaniu swej nowej teorii pola grawitacyjnego opublikował pierwszą pracę kosmologiczną, przedstawiając oparty na tej teorii model Wszechświata.
Oczywiście nad modelem Wszechświata zastanawiano się już w erze przedeinsteinowskiej. Ponieważ siły grawitacyjne są przyciągające, więc powinny prowadzić do kurczenia się, do zapadania Wszechświata. Jednakże rozumowano, że w nieskończenie rozciągłym Wszechświecie żadne miejsce, które mogłoby stać się centrum tego kurczenia, nie jest wyróżnione.
Wyciągano stąd wniosek - niepoprawnie zresztą - że Wszechświat winien być stacjonarny. Przekonanie
w słabszym polu grawitacyjnym.<br>Jest oczywiste, że siła grawitacji opisująca długozasięgowe oddziaływanie mas będzie miała zasadnicze znaczenie dla struktury &lt;page nr=30&gt; Wszechświata. Einstein zauważył to bardzo wcześnie i już w dwa lata po sformułowaniu swej nowej teorii pola grawitacyjnego opublikował pierwszą pracę kosmologiczną, przedstawiając oparty na tej teorii model Wszechświata.<br>Oczywiście nad modelem Wszechświata zastanawiano się już w erze przedeinsteinowskiej. Ponieważ siły grawitacyjne są przyciągające, więc powinny prowadzić do kurczenia się, do zapadania Wszechświata. Jednakże rozumowano, że w nieskończenie rozciągłym Wszechświecie żadne miejsce, które mogłoby stać się centrum tego kurczenia, nie jest wyróżnione.<br>Wyciągano stąd wniosek - niepoprawnie zresztą - że Wszechświat winien być stacjonarny. Przekonanie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego