Typ tekstu: Książka
Autor: Pinkwart Maciej
Tytuł: Zakopane i Tatry
Rok: 1992
Pierwsze osady pojawiły się tu w XIV wieku, dokument lokacyjny miejscowości pochodzi z 1542 roku. W 1720 roku otrzymał prawo organizowania jarmarków. Szybki rozwój Czarnego Dunajca przerwał pożar w 1858 roku, który zniszczył większość zabudowań, w tym kościół.
Miejski charakter Czarnego Dunajca podkreśla rynek, usytuowany w centrum miejscowości. Zabudowa przeważnie murowana, niektóre wille przypominają małomiasteczkowe dworki, z ganeczkami i kolumnami. Przy rynku stoi murowany kościół z II połowy XIX wieku, usytuowany w miejscu, gdzie znajdowała się wcześniejsza, XVI wieczna świątynia, będąca przez dwieście lat siedzibą parafii, obejmującej swoim zasięgiem m.in. Chochołów i część Zakopanego.
W rynku rozwidlenie dróg - w lewo
Pierwsze osady pojawiły się tu w XIV wieku, dokument lokacyjny miejscowości pochodzi z 1542 roku. W 1720 roku otrzymał prawo organizowania jarmarków. Szybki rozwój Czarnego Dunajca przerwał pożar w 1858 roku, który zniszczył większość zabudowań, w tym kościół.<br> Miejski charakter Czarnego Dunajca podkreśla rynek, usytuowany w centrum miejscowości. Zabudowa przeważnie murowana, niektóre wille przypominają małomiasteczkowe dworki, z ganeczkami i kolumnami. Przy rynku stoi murowany kościół z II połowy XIX wieku, usytuowany w miejscu, gdzie znajdowała się wcześniejsza, XVI wieczna świątynia, będąca przez dwieście lat siedzibą parafii, obejmującej swoim zasięgiem m.in. Chochołów i część Zakopanego.<br> W rynku rozwidlenie dróg - w lewo
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego