Typ tekstu: Strona internetowa
Autor: Łukasz
Tytuł: strona o żeglarstwie
Rok wydania: 2004
Rok powstania: 2005
na której może znajdować się nasz jacht). Pozycja obserwowana powstaje z przecięcia co najmniej dwóch linii pozycyjnych.

Linia pozycyjna z namiaru

Namiar wykonujemy namiernikiem optycznym (zob. "Urządzenia nawigacyjne"), przeliczamy go na namiar rzeczywisty i wykreślamy na mapie. Linia pozycyjna z namiaru jest bardzo dokładna, na jej błąd wpływać może jedynie niedokładnie określona dewiacja jachtu. Linią pozycyjną z namiaru jest również linia nabieżnika (jest to bardzo dokładna linia pozycyjna).
Przykład
Jacht płynął kursem 120&730;, namiernikiem wykonano namiar na latarnię morską NK=070&730;. Obliczyć namiar rzeczywisty.

Fragment tabeli dewiacji



Linia pozycyjna z głębokości

Pomiar głębokości może być również użyty do wyznaczenia linii pozycyjnej
na której może znajdować się nasz jacht). Pozycja obserwowana powstaje z przecięcia co najmniej dwóch linii pozycyjnych.<br><br>Linia pozycyjna z namiaru<br><br>Namiar wykonujemy namiernikiem optycznym (zob. "Urządzenia nawigacyjne"), przeliczamy go na namiar rzeczywisty i wykreślamy na mapie. Linia pozycyjna z namiaru jest bardzo dokładna, na jej błąd wpływać może jedynie niedokładnie określona dewiacja jachtu. Linią pozycyjną z namiaru jest również linia nabieżnika (jest to bardzo dokładna linia pozycyjna).<br>Przykład<br>Jacht płynął kursem 120&730;, namiernikiem wykonano namiar na latarnię morską NK=070&730;. Obliczyć namiar rzeczywisty.<br><br>Fragment tabeli dewiacji<br><br>&lt;gap&gt;<br><br>Linia pozycyjna z głębokości<br><br>Pomiar głębokości może być również użyty do wyznaczenia linii pozycyjnej
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego