Typ tekstu: Książka
Autor: Janusz Tazbir
Tytuł: Silva rerum historicarum
Rok: 2002
działaczem oświatowym niż dyplomatą i wodzem"#pisze Emanuel Rostworowski. I dodaje, iż Stanisław August nie miał w sobie ani trochę heroizmu bratanka, księcia Józefa, który jako król swój honor i los Polski położyłby na szalę wojny, "prowadzonej wszystkimi siłami aż do rozstrzygającego zwycięstwa lub klęski". Jego stryj nie grzeszył natomiast odwagą pod żadnym względem. Dlatego też przypuszczenie, jakoby porwanie Stanisława Augusta przez konfederatów barskich (1771) było dokonane za jego wiedzą#w celu skompromitowania ich w oczach Europy#trąci niedorzecznością.
Koncepcja ta posłużyła notabene Jerzemu łojkowi za kanwę dramatu napisanego dla telewizji, który nigdy nie doczekał się wystawienia.
Stanisław August urodził się
działaczem oświatowym niż dyplomatą i wodzem"#pisze Emanuel Rostworowski. I dodaje, iż Stanisław &lt;page nr=127&gt; August nie miał w sobie ani trochę heroizmu bratanka, księcia Józefa, który jako król swój honor i los Polski położyłby na szalę wojny, "prowadzonej wszystkimi siłami aż do rozstrzygającego zwycięstwa lub klęski". Jego stryj nie grzeszył natomiast odwagą pod żadnym względem. Dlatego też przypuszczenie, jakoby porwanie Stanisława Augusta przez konfederatów barskich (1771) było dokonane za jego wiedzą#w celu skompromitowania ich w oczach Europy#trąci niedorzecznością.<br>Koncepcja ta posłużyła notabene Jerzemu łojkowi za kanwę dramatu napisanego dla telewizji, który nigdy nie doczekał się wystawienia.<br>Stanisław August urodził się
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego