Typ tekstu: Książka
Autor: Dybowska Alicja, Żaryn Jan, Żaryn Małgorzata
Tytuł: Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności
Rok: 1996
organizacje społeczne - cechy i gildie. Zrzeszały one rzemieślników i kupców według wykonywanych specjalności, pełniąc zarówno rolę organizacji zawodowych, jaki religijnych, i towarzyskich.
Każda z nich miała własnego patrona spośród świętych i obchodziła związane z nim rocznice. Członkowie cechów i gildii uczestniczyli w rozmaitych uroczystościach - procesjach religijnych, ślubach, pogrzebach towarzyszy itp. - odziani w odpowiednie barwy i niosąc własne emblematy. Wolny czas także spędzali wspólnie, spotykając się podczas uroczystości, uczt i zabaw, w salach budynków cechowych. W ten sposób organizacje te wykształciły własny obyczaj, którego tradycje przetrwały do dziś.

W XIV w. zmieniła się także zabudowa miast. Ulice brukowano lub wykładano grubymi balami
organizacje społeczne - cechy i gildie. Zrzeszały one rzemieślników i kupców według wykonywanych specjalności, pełniąc zarówno rolę organizacji zawodowych, jaki religijnych, i towarzyskich.<br>Każda z nich miała własnego patrona spośród świętych i obchodziła związane z nim rocznice. Członkowie cechów i gildii uczestniczyli w rozmaitych uroczystościach - procesjach religijnych, ślubach, pogrzebach towarzyszy itp. - odziani w odpowiednie barwy i niosąc własne emblematy. Wolny czas także spędzali wspólnie, spotykając się podczas uroczystości, uczt i zabaw, w salach budynków cechowych. W ten sposób organizacje te wykształciły własny obyczaj, którego tradycje przetrwały do dziś.<br><br>W XIV w. zmieniła się także zabudowa miast. Ulice brukowano lub wykładano grubymi balami
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego