Typ tekstu: Książka
Autor: Themerson Stefan
Tytuł: Wykład profesora Mmaa
Rok wydania: 1994
Rok powstania: 1943
podziękował prof. Duchowi uprzejmym skinieniem głowy i odrzekł:
- Homo rzeczywiście postępował normalnie w warunkach nienormalnych. Wydaje mi się jednak, że mój szanowny Kolega zechciał łaskawie zbyt pochopnie wyciągnąć stąd wniosek o instynkcie jako czynniku kierującym postępowaniem homo.
Wydaje mi się, proszę Państwa, iż to irracjonalne na pozór zachowanie się homo-osobnika, rozsypującego w pył własne swoje domostwo, wytłumaczyć można lepiej jego zdolnością do wyczuwania jedynie abstrakcji, jaką jest granica między dwiema rzeczywistościami (wewnętrzną i zewnętrzną), granica nazywana powierzchnią, oraz całkowitym brakiem wyczucia owej prawdziwej rzeczywistości, rzeczywistości podpowierzchniowej.
Sądzę, iż prościej jest przyznać osobnikom homo brak wyczucia rzeczywistości podpowierzchniowej i co za
podziękował prof. Duchowi uprzejmym skinieniem głowy i odrzekł:<br> - &lt;hi rend="spaced"&gt;Homo&lt;/&gt; rzeczywiście postępował normalnie w warunkach nienormalnych. Wydaje mi się jednak, że mój szanowny Kolega zechciał łaskawie zbyt pochopnie wyciągnąć stąd wniosek &lt;hi rend="spaced"&gt;o instynkcie&lt;/&gt; jako czynniku kierującym postępowaniem &lt;hi rend="spaced"&gt;homo&lt;/&gt;.<br> Wydaje mi się, proszę Państwa, iż to irracjonalne na pozór zachowanie się homo-osobnika, rozsypującego w pył własne swoje domostwo, wytłumaczyć można lepiej jego zdolnością do wyczuwania jedynie &lt;hi rend="spaced"&gt;abstrakcji&lt;/&gt;, jaką jest granica między dwiema rzeczywistościami (wewnętrzną i zewnętrzną), granica nazywana powierzchnią, oraz całkowitym brakiem wyczucia owej prawdziwej rzeczywistości, rzeczywistości podpowierzchniowej.<br> Sądzę, iż prościej jest przyznać osobnikom &lt;hi rend="spaced"&gt;homo&lt;/&gt; brak wyczucia rzeczywistości podpowierzchniowej i co za
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego