Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Horyzonty Techniki
Nr: 2
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1959
i rurkę, gdy zaś ostygła skurczyła się, a więc ubyło jej (rys. 1a i 1b). Widzimy więc, że z tą rozszerzalnością cieczy na gorąco to rzeczywiście prawda. Wykorzystujemy to właśnie w termometrach. Rtęć w zależności od tego czy jest zimniej czy cieplej rozszerza się i kurczy, a my mamy na podziałce odczytujemy temperaturę.
Teraz zrobimy następne doświadczenie z rozszerzaniem się wody. Najpierw wystawiamy za okno szklankę z wodą zabarwioną wyraźnie na niebiesko atramentem, aby dobrze ostygła. Przez ten czas wykonamy jeszcze chłodnicę.
Jak widzimy na rys. 2, chłodnica nasza składa się ze szkła od lampy naftowej, dwu korków, jednej długiej rurki
i rurkę, gdy zaś ostygła skurczyła się, a więc ubyło jej (rys. 1a i 1b). Widzimy więc, że z tą rozszerzalnością cieczy na gorąco to rzeczywiście prawda. Wykorzystujemy to właśnie w termometrach. Rtęć w zależności od tego czy jest zimniej czy cieplej rozszerza się i kurczy, a my mamy na podziałce odczytujemy temperaturę.<br>Teraz zrobimy następne doświadczenie z rozszerzaniem się wody. Najpierw wystawiamy za okno szklankę z wodą zabarwioną wyraźnie na niebiesko atramentem, aby dobrze ostygła. Przez ten czas wykonamy jeszcze chłodnicę.<br>Jak widzimy na rys. 2, chłodnica nasza składa się ze szkła od lampy naftowej, dwu korków, jednej długiej rurki
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego