Typ tekstu: Książka
Autor: Dybowska Alicja, Żaryn Jan, Żaryn Małgorzata
Tytuł: Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności
Rok: 1996
rozbity wewnętrznie, w którym zwalczające się stronnictwa, w ogniu walki o urzędy, wpływy, dzierżawy, zapominały często o dobru państwa.

POWRÓT "PIASTÓW"

Michał Korybut Wiśniowiecki królem (1669). "Po najazdach, co wypełniały cały niemal wiek XVII, żadna siła nie mogła narzucić szlachcie na pana cudzoziemca.
Wszyscy pragnęli pokoju". Mógł go zapewnić - według powszechnej opinii - jedynie ten, kto pragnął go równie silnie, jak wszyscy, czyli mieszkaniec Rzeczypospolitej, "Piast".

Sejm konwokacyjny wykluczył z udziału w elekcji tych, którzy za Jana Kazimierza dążyli nielegalną drogą do zdobycia korony, co dotyczyło konkretnie kandydata francuskiego. Na zjeździe elekcyjnym senatorowie rozpatrywali co prawda kandydatury obcych książąt, francuskich i niemieckich
rozbity wewnętrznie, w którym zwalczające się stronnictwa, w ogniu walki o urzędy, wpływy, dzierżawy, zapominały często o dobru państwa.<br><br>&lt;tit&gt;POWRÓT "PIASTÓW"&lt;/&gt;<br><br>Michał Korybut Wiśniowiecki królem (1669). "Po najazdach, co wypełniały cały niemal wiek XVII, żadna siła nie mogła narzucić szlachcie na pana cudzoziemca.<br>Wszyscy pragnęli pokoju". Mógł go zapewnić - według powszechnej opinii - jedynie ten, kto pragnął go równie silnie, jak wszyscy, czyli mieszkaniec Rzeczypospolitej, "Piast".<br><br>Sejm konwokacyjny wykluczył z udziału w elekcji tych, którzy za Jana Kazimierza dążyli nielegalną drogą do zdobycia korony, co dotyczyło konkretnie kandydata francuskiego. Na zjeździe elekcyjnym senatorowie rozpatrywali co prawda kandydatury obcych książąt, francuskich i niemieckich
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego