Typ tekstu: Książka
Autor: Żukrowski Wojciech
Tytuł: Kamienne tablice
Rok wydania: 1994
Rok powstania: 1966
nie dotknąć go ustami, i uśmiechnął się lekko. Nawet i ten świętokradca lęka się, że papieros mógł być zrobiony przez maszynę, którą obsługiwał nieczysty albo przez niego pakowany, wolał unikać skażenia.
Przed nimi księżyc toczył się grzęznąc w wierzchołkach drzew wykutych ze starego srebra. Tarcza jego rozjarzała się, to zdawała przygasać, pulsowała blaskiem, żył. Szakale skomliły i zanosiły się spazmatycznym szlochem. Tak, ten człowiek po angielskich szkołach, śmiały, uparty, kochał życie ludzi ponad życie bydła, ale tych, których pragnął ocalić od głodu, wolał zachować w starych podziałach kastowych, na miejscu, które im wyznaczyło urodzenie, los, bogowie.
Widział chudą piąstkę Hindusa, która
nie dotknąć go ustami, i uśmiechnął się lekko. Nawet i ten świętokradca lęka się, że papieros mógł być zrobiony przez maszynę, którą obsługiwał nieczysty albo przez niego pakowany, wolał unikać skażenia.<br>Przed nimi księżyc toczył się grzęznąc w wierzchołkach drzew wykutych ze starego srebra. Tarcza jego rozjarzała się, to zdawała przygasać, pulsowała blaskiem, żył. Szakale skomliły i zanosiły się spazmatycznym szlochem. Tak, ten człowiek po angielskich szkołach, śmiały, uparty, kochał życie ludzi ponad życie bydła, ale tych, których pragnął ocalić od głodu, wolał zachować w starych podziałach kastowych, na miejscu, które im wyznaczyło urodzenie, los, bogowie.<br>Widział chudą piąstkę Hindusa, która
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego