Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Rzeczpospolita
Nr: 11.09
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
Pod hotel Ivoire ściągnęły tłumy, usiłując przerwać francuski kordon. Wznoszono okrzyki: "Francja Chiraca przegrała" i "Wynoście się z naszego kraju". Francuscy żołnierze odpowiadali strzałami w powietrze.
Sytuacja na Wybrzeżu Kości Słoniowej zaogniła się w sobotę, gdy siły rządowe - rzekomo przez pomyłkę - zbombardowały francuski obóz wojskowy w Bouake, zabijając dziewięciu i raniąc 38 żołnierzy. W odwecie, na rozkaz prezydenta Jacquesa Chiraca, Francuzi zniszczyli dwa myśliwce bombardujące i pięć śmigłowców bojowych, czyli praktycznie całe lotnictwo Wybrzeża. Operacja miała pochłonąć około 30 ofiar śmiertelnych, także wśród cywili. Francja kategorycznie temu zaprzeczyła, ale nie zdołała zapobiec wybuchowi antyfrancuskich zamieszek.
W Abidżanie plądrowano i podpalano domy
Pod hotel &lt;name type="place"&gt;Ivoire&lt;/&gt; ściągnęły tłumy, usiłując przerwać francuski kordon. Wznoszono okrzyki: "&lt;name type="place"&gt;Francja&lt;/&gt; &lt;name type="person"&gt;Chiraca&lt;/&gt; przegrała" i "Wynoście się z naszego kraju". Francuscy żołnierze odpowiadali strzałami w powietrze.<br>Sytuacja na &lt;name type="place"&gt;Wybrzeżu Kości Słoniowej&lt;/&gt; zaogniła się w sobotę, gdy siły rządowe - rzekomo przez pomyłkę - zbombardowały francuski obóz wojskowy w &lt;name type="place"&gt;Bouake&lt;/&gt;, zabijając dziewięciu i raniąc 38 żołnierzy. W odwecie, na rozkaz prezydenta &lt;name type="person"&gt;Jacquesa Chiraca&lt;/&gt;, Francuzi zniszczyli dwa myśliwce bombardujące i pięć śmigłowców bojowych, czyli praktycznie całe lotnictwo &lt;name type="place"&gt;Wybrzeża&lt;/&gt;. Operacja miała pochłonąć około 30 ofiar śmiertelnych, także wśród cywili. &lt;name type="place"&gt;Francja&lt;/&gt; kategorycznie temu zaprzeczyła, ale nie zdołała zapobiec wybuchowi antyfrancuskich zamieszek.<br>W &lt;name type="place"&gt;Abidżanie&lt;/&gt; plądrowano i podpalano domy
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego