Typ tekstu: Książka
Autor: Jania Jacek
Tytuł: Glacjologia
Rok: 1993
są możliwości i wielkości przewodzenia ciepła w górę lodowca. Gdy wyższe warstwy lodu są zimniejsze, ciepło jest przenoszone ku powierzchni, natomiast gdy gradient termiczny ma kierunek w dół, energia jest zużywana na topnienie. L. Lliboutry (1964) wyróżnił trzy możliwe układy gradientu termicznego w dnie lodowca, natomiast I.A. Zotikow (1982) rozpatrywał sześć sytuacji układu termiki w podłożu lodowca z uwzględnieniem warstwy moreny dennej.
Problemy kształtowania się struktury termicznej lodowców w nawiązaniu do bilansu energetycznego górnej i dolnej powierzchni lodowca są przedmiotem rozważań następnego rozdziału (5.3).

5.3. TERMIKA LODOWCÓW

Stan termiczny lodowca jest rezultatem współdziałania kilku procesów. Zasadnicze znaczenie ma
są możliwości i wielkości przewodzenia ciepła w górę lodowca. Gdy wyższe warstwy lodu są zimniejsze, ciepło jest przenoszone ku powierzchni, natomiast gdy gradient termiczny ma kierunek w dół, energia jest zużywana na topnienie. L. Lliboutry (1964) wyróżnił trzy możliwe układy gradientu termicznego w dnie lodowca, natomiast I.A. Zotikow (1982) rozpatrywał sześć sytuacji układu termiki w podłożu lodowca z uwzględnieniem warstwy moreny dennej.<br> Problemy kształtowania się struktury termicznej lodowców w nawiązaniu do bilansu energetycznego górnej i dolnej powierzchni lodowca są przedmiotem rozważań następnego rozdziału (5.3). <br><br>&lt;tit&gt;5.3. TERMIKA LODOWCÓW&lt;/&gt;<br><br> Stan termiczny lodowca jest rezultatem współdziałania kilku procesów. Zasadnicze znaczenie ma
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego