Typ tekstu: Książka
Autor: Woś Alojzy
Tytuł: Meteorologia
Rok: 1996
i 50 cm. Specyficzną cechą budowy termometru gruntowego jest znaczne wydłużenie części zawierającej zbiorniczek z cieczą termometryczną, umożliwiające umieszczenie go na żądanej głębokości w gruncie. W części nadziemnej termometr jest ugięty, co ułatwia odczyt temperatury na skali termometru (rys. 2.5.4.4).
Do ciągłej rejestracji temperatury powietrza skonstruowano przyrząd samopiszący zwany termografem. Zasadniczą częścią, reagującą na zmiany temperatury, jest płytka bimetaliczna (rys. 2.5.4.5). Składa się ona z dwóch spojonych płytek metalowych o różnych współczynnikach rozszerzalności cieplnej. Wskutek zmian temperatury płytka bimetaliczna odkształca się, wyciągając się w stronę metalu o mniejszej rozszerzalności cieplnej.
 Zapis temperatury powietrza na pasku
i 50 cm. Specyficzną cechą budowy termometru gruntowego jest znaczne wydłużenie części zawierającej zbiorniczek z cieczą termometryczną, umożliwiające umieszczenie go na żądanej głębokości w gruncie. W części nadziemnej termometr jest ugięty, co ułatwia odczyt temperatury na skali termometru (rys. 2.5.4.4).<br> Do ciągłej rejestracji temperatury powietrza skonstruowano przyrząd samopiszący zwany termografem. Zasadniczą częścią, reagującą na zmiany temperatury, jest płytka bimetaliczna (rys. 2.5.4.5). Składa się ona z dwóch spojonych płytek metalowych o różnych współczynnikach rozszerzalności cieplnej. Wskutek zmian temperatury płytka bimetaliczna odkształca się, wyciągając się w stronę metalu o mniejszej rozszerzalności cieplnej.<br>  Zapis temperatury powietrza na pasku
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego