Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Z pola walki
Nr: 1
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1964
z zadaniami rewolucji socjalistycznej, nawiązuje on do myśli Lenina, że w Rosji przeobrażenia charakteru antyfeudalnego były jakby produktem ubocznym walki o zwycięstwo rewolucji socjalistycznej.
Rozważania te służą Brandowi za odskocznię do przeprowadzenia analogii z sytuacją w Polsce. Wskazując na liczne pozostałości feudalizmu w strukturze kraju - Brand analizuje zwłaszcza trzy dziedziny: stosunki w rolnictwie, kwestię narodową i zagadnienia stosunku kościoła do państwa. Akcentowanie przez Branda tych właśnie momentów nie jest chyba przypadkowe. Dopatrzyć się w tym można ukrytej polemiki ze zwolennikami "mniejszości", którzy na ogół nie doceniali znaczenia antyfeudalnego frontu walki w kraju.
Na IV Zjeździe Brand został wybrany z ramienia kierownictwa
z zadaniami rewolucji socjalistycznej, nawiązuje on do myśli Lenina, że w Rosji przeobrażenia charakteru antyfeudalnego były jakby produktem ubocznym walki o zwycięstwo rewolucji socjalistycznej.<br>Rozważania te służą Brandowi za odskocznię do przeprowadzenia analogii z sytuacją w Polsce. Wskazując na liczne pozostałości feudalizmu w strukturze kraju - Brand analizuje zwłaszcza trzy dziedziny: stosunki w rolnictwie, kwestię narodową i zagadnienia stosunku kościoła do państwa. Akcentowanie przez Branda tych właśnie momentów nie jest chyba przypadkowe. Dopatrzyć się w tym można ukrytej polemiki ze zwolennikami "mniejszości", którzy na ogół nie doceniali znaczenia antyfeudalnego frontu walki w kraju.<br>Na IV Zjeździe Brand został wybrany z ramienia kierownictwa
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego