Typ tekstu: Książka
Autor: Szymański Wojciech
Tytuł: Chemia jądrowa. Zarys problematyki przemian jądrowych
Rok: 1996
Jeżeli na skutek efektu relatywistycznego częstość obiegu jonu się zmniejsza (gdy ˝ ), to może to być skompensowane na dwóch drogach:
a) przez zmniejszenie częstości przykładanego pola elektrycznego (częstość napięcia przyspieszającego);
b) na drodze zwiększania natężenia pola magnetycznego, tak żeby stałość iloczynu ((...)) 1212 zapewniała synchroniczność urządzenia.
Na zasadzie a) działają urządzenia zwane synchrocyklotronami, cyklotronami z modulowaną częstością lub fazotronami (p. B.II klasyfikacji). Na zasadzie b) działają urządzenia zwane synchrotronami (B.IV).

6.1.6.2. Synchrocyklotron

Pierwszy synchrocyklotron powstał w Berkeley w 1946-1947 r. (klasyczny cyklotron Lawrence'a i Livingstona w 1930 r.). Przyspieszał on protony do energii 350 MeV, deuterony do
Jeżeli na skutek efektu relatywistycznego częstość obiegu jonu się zmniejsza (gdy ˝ ), to może to być skompensowane na dwóch drogach:<br> a) przez zmniejszenie częstości przykładanego pola elektrycznego (częstość napięcia przyspieszającego);<br> b) na drodze zwiększania natężenia pola magnetycznego, tak żeby stałość iloczynu ((...)) 1212 zapewniała synchroniczność urządzenia.<br> Na zasadzie a) działają urządzenia zwane synchrocyklotronami, cyklotronami z modulowaną częstością lub fazotronami (p. B.II klasyfikacji). Na zasadzie b) działają urządzenia zwane synchrotronami (B.IV).<br><br>&lt;tit&gt;6.1.6.2. Synchrocyklotron&lt;/&gt;<br><br> Pierwszy synchrocyklotron powstał w Berkeley w 1946-1947 r. (klasyczny cyklotron Lawrence'a i Livingstona w 1930 r.). Przyspieszał on protony do energii 350 MeV, deuterony do
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego