Typ tekstu: Książka
Autor: Zarzycki Jan
Kuryszko Jan
Tytuł: Anatomia mikroskopowa zwierząt i człowieka
Rok: 1995
Do gruczołu dochodzą nerwy z układu współczulnego (pobudzające czynność) oraz gałązki nerwu błędnego (hamujące działalność wydzielniczą). Włókna nerwowe unerwiają ścianę naczyń krwionośnych oraz wnikają do nabłonka gruczołowego, gdzie kończą się między komórkami, a nawet w ich wnętrzu.
Tarczyca jest narządem ważnym dla życia. Jej hormony wpływają pobudzająco na przemianę materii, układ nerwowy, wzrost oraz na fizyczny i umysłowy rozwój organizmu. Od prawidłowego wydzielania hormonu tarczycy zależy poziom jodu we krwi. Tarczyca pozostaje także w związku czynnościowym z gruczołami płciowymi, na co wskazuje jej powiększenie u osobników żeńskich w czasie ciąży.
Schorzenia tarczycy mają charakter niedoczynności lub nadczynności. Niedoczynność prowadzi do zwolnienia przemiany
Do gruczołu dochodzą nerwy z układu współczulnego (pobudzające czynność) oraz gałązki nerwu błędnego (hamujące działalność wydzielniczą). Włókna nerwowe unerwiają ścianę naczyń krwionośnych oraz wnikają do nabłonka gruczołowego, gdzie kończą się między komórkami, a nawet w ich wnętrzu.<br>Tarczyca jest narządem ważnym dla życia. Jej hormony wpływają pobudzająco na przemianę materii, układ nerwowy, wzrost oraz na fizyczny i umysłowy rozwój organizmu. Od prawidłowego wydzielania hormonu tarczycy zależy poziom jodu we krwi. Tarczyca pozostaje także w związku czynnościowym z gruczołami płciowymi, na co wskazuje jej powiększenie u osobników żeńskich w czasie ciąży.<br>Schorzenia tarczycy mają charakter niedoczynności lub nadczynności. Niedoczynność prowadzi do zwolnienia przemiany
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego