Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Przegląd Biblioteczny
Nr: 2
Miejsce wydania: Wrocław
Rok: 1981
1978 r. informują, że w przeciętnym domu niemieckim znajduje się 186 książek i przeciętna rodzina wydaje 19 marek miesięcznie na książki, 82% ogółu dorosłych czyta 1 książkę miesięcznie, 82% ogółu młodzieży czyta 1 książkę tygodniowo.
Wniosek płynący z tych informacji jest taki, że czytelnictwo musi być rozpatrywane w szerokim kontekście uwarunkowań społecznych, wykraczające dalece poza statystykę wydawniczą i sprawozdawczość bibliotek. Pogląd ten był konsekwentnie reprezentowany przez polskich autorów referatów, którzy podkreślali, że czytelnictwo traktują jako proces komunikowania się, jako czynny udział w procesach symbolizacji, czyli wytwarzania, przekazywania, odbierania oraz interpretowania przekazów wytworzonych przez innych ludzi.
W tym układzie biblioteka jest jednym
1978 r. informują, że w przeciętnym domu niemieckim znajduje się 186 książek i przeciętna rodzina wydaje 19 marek miesięcznie na książki, 82% ogółu dorosłych czyta 1 książkę miesięcznie, 82% ogółu młodzieży czyta 1 książkę tygodniowo.<br>Wniosek płynący z tych informacji jest taki, że czytelnictwo musi być rozpatrywane w szerokim kontekście uwarunkowań społecznych, wykraczające dalece poza statystykę wydawniczą i sprawozdawczość bibliotek. Pogląd ten był konsekwentnie reprezentowany przez polskich autorów referatów, którzy podkreślali, że czytelnictwo traktują jako proces komunikowania się, jako czynny udział w procesach symbolizacji, czyli wytwarzania, przekazywania, odbierania oraz interpretowania przekazów wytworzonych przez innych ludzi.<br>W tym układzie biblioteka jest jednym
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego