Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Bolesławskie Zeszyty Historyczne
Nr: 1
Miejsce wydania: Bolesław
Rok: 1997
i nauczycielka (matka Jana Waśniewskiego). Autor nekrologu i jego rodzina nie położyłaby swego nazwiska pod zdrajcą sprawy narodowej.
2. W czasie powstania działał bardzo sprawny, jak na owe czasy, wywiad powstańczy, który nie dostrzegł szkodliwej działalności Schmidta.
3. Twierdzenie o zdradzie wysunięte jedynie przez Białynię-Chołodeckiego staje się moim zdaniem wątpliwe, gdyż jego "Księga pamiątkowa" była wydana w 40-tą rocznicę powstania, a opracowana na podstawie wspomnień dawnych powstańców.
Wiadomo jest, że po powstaniu styczniowym ludzie, rosnący do miana bohaterów narodowych, byli celowo, przez zazdrość szkalowani. Tu mieli podejrzenie, gdyż Schmidta ułaskawiono.
4. O Białyni-Chołodeckim czytamy w "Polskim słowniku biograficznym
i nauczycielka (matka Jana Waśniewskiego). Autor nekrologu i jego rodzina nie położyłaby swego nazwiska pod zdrajcą sprawy narodowej.<br>2. W czasie powstania działał bardzo sprawny, jak na owe czasy, wywiad powstańczy, który nie dostrzegł szkodliwej działalności Schmidta.<br>3. Twierdzenie o zdradzie wysunięte jedynie przez Białynię-Chołodeckiego staje się moim zdaniem wątpliwe, gdyż jego "Księga pamiątkowa" była wydana w 40-tą rocznicę powstania, a opracowana na podstawie wspomnień dawnych powstańców.<br>Wiadomo jest, że po powstaniu styczniowym ludzie, rosnący do miana bohaterów narodowych, byli celowo, przez zazdrość szkalowani. Tu mieli podejrzenie, gdyż Schmidta ułaskawiono.<br>4. O Białyni-Chołodeckim czytamy w "Polskim słowniku biograficznym
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego