Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok wydania: 2003
Rok powstania: 1993
z hipotetycznym przodkiem roślin naczyniowych. Są to ramienice (Charales; ryc. 12.2F-K). Najistotniejsze między nimi podobieństwo to budowa plemników i to, że komórki jajowe otulone są wielokomórkowymi nićmi korowymi tworzącymi żeńskie organy rozrodcze.
Bezdyskusyjne ramienice, łatwe do rozpoznania po charakterystycznych lęgniach z osłonką nici korowych, pojawiły się dopiero we wczesnym dewonie (Trochiliscus, Palaeonitella). Najstarsze ramienice miały lęgnie złożone z większej niż dziś liczby nici (10 zamiast 5), które ponadto były zwinięte spiralnie w prawo, a nie w lewo. Wapienne ścianki lęgni ramienic (gyrogonity) są częstymi skamieniałościami w osadach jeziornych.
Zanim wyłonił się układ dzisiejszy, zapoczątkowany przez dewońską Eochara, różnorodność planu
z hipotetycznym przodkiem roślin naczyniowych. Są to ramienice (Charales; ryc. 12.2F-K). Najistotniejsze między nimi podobieństwo to budowa plemników i to, że komórki jajowe otulone są wielokomórkowymi nićmi korowymi tworzącymi żeńskie organy rozrodcze.<br>Bezdyskusyjne ramienice, łatwe do rozpoznania po charakterystycznych lęgniach z osłonką nici korowych, pojawiły się dopiero we wczesnym dewonie (Trochiliscus, Palaeonitella). Najstarsze ramienice miały lęgnie złożone z większej niż dziś liczby nici (10 zamiast 5), które ponadto były zwinięte spiralnie w prawo, a nie w lewo. Wapienne ścianki lęgni ramienic (gyrogonity) są częstymi skamieniałościami w osadach jeziornych.<br>Zanim wyłonił się układ dzisiejszy, zapoczątkowany przez dewońską Eochara, różnorodność planu
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego