Typ tekstu: Książka
Autor: Zarzycki Jan
Kuryszko Jan
Tytuł: Anatomia mikroskopowa zwierząt i człowieka
Rok: 1995
noszą również nazwę przewodów międzypłacikowych. Przewody te z kolei oddają gałązki, które wnikają do płacików, tworząc przewody śródpłacikowe. W obrębie przewodów śródpłacikowych rozróżnia się dwa odcinki: przewody prążkowane oraz wstawki. Przewody prążkowane są to ampułkowato rozszerzone odcinki początkowe przewodów śródpłacikowych. Przewody te zwężają się i przechodzą w wąskie przewody zwane wstawkami, które są zakończone odcinkami wydzielniczymi.
Płaciki ślinianek są więc zbudowane z odcinków wydzielniczych oraz przewodów wyprowadzających śródpłacikowych w postaci wstawek i przewodów prążkowanych, połączonych ze sobą tkanką łączną luźną, w której występują komórki tłuszczowe szczególnie liczne w śliniance przyusznej.
Główny przewód wyprowadzający przy ujściu do jamy ustnej ma nabłonek wielowarstwowy
noszą również nazwę przewodów międzypłacikowych. Przewody te z kolei oddają gałązki, które wnikają do płacików, tworząc przewody śródpłacikowe. W obrębie przewodów śródpłacikowych rozróżnia się dwa odcinki: przewody prążkowane oraz wstawki. Przewody prążkowane są to ampułkowato rozszerzone odcinki początkowe przewodów śródpłacikowych. Przewody te zwężają się i przechodzą w wąskie przewody zwane wstawkami, które są zakończone odcinkami wydzielniczymi.<br>&lt;page nr=122&gt; Płaciki ślinianek są więc zbudowane z odcinków wydzielniczych oraz przewodów wyprowadzających śródpłacikowych w postaci wstawek i przewodów prążkowanych, połączonych ze sobą tkanką łączną luźną, w której występują komórki tłuszczowe szczególnie liczne w śliniance przyusznej.<br>Główny przewód wyprowadzający przy ujściu do jamy ustnej ma nabłonek wielowarstwowy
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego