Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
do Warszawy ze swymi suplikami. Wystąpienia te organizowali przywódcy lokalni, wywodzący się ze zdeklasowanej szlachty albo z inteligencji chłopskiego pochodzenia. Korespondencja urzędowa nazywa ich "burzycielami" - takim m.in. był Kazimierz Deczyński, syn chłopski, nauczyciel ze wsi Brodnia w Sieradzkiem (bohater dużo późniejszej powieści Kruczkowskiego Kordian i cham).
Władze prześladowały "burzycieli" wymierzając im kary więzienia albo oddając ich do wojska. Sejm parokrotnie zaostrzał ustawodawstwo karne za występki "przeciw bezpieczeństwu własności", w szczególności za podpalenie. Opór chłopów nie przybrał masowych rozmiarów, lecz pogarszanie się ich sytuacji, poparcie udzielane dworom przez państwo potęgowało w masach rozgoryczenie i niechęć do panującego ustroju.

26. Przemysł włókienniczy
do Warszawy ze swymi suplikami. Wystąpienia te organizowali przywódcy lokalni, wywodzący się ze zdeklasowanej szlachty albo z inteligencji chłopskiego pochodzenia. Korespondencja urzędowa nazywa ich "burzycielami" - takim m.in. był Kazimierz Deczyński, syn chłopski, nauczyciel ze wsi Brodnia w Sieradzkiem (bohater dużo późniejszej powieści Kruczkowskiego Kordian i cham).<br>Władze prześladowały "burzycieli" wymierzając im kary więzienia albo oddając ich do wojska. Sejm parokrotnie zaostrzał ustawodawstwo karne za występki "przeciw bezpieczeństwu własności", w szczególności za podpalenie. Opór chłopów nie przybrał masowych rozmiarów, lecz pogarszanie się ich sytuacji, poparcie udzielane dworom przez państwo potęgowało w masach rozgoryczenie i niechęć do panującego ustroju.<br><br>26. Przemysł włókienniczy
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego