Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Focus.Poznać i zrozumieć świat
Nr: 8
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2003
filmu" - mówią Dominique Gentil i Philippe Garguil. Po "Makrokosmosie" będą zapewne częściej spoglądać w niebo.
Barbara Żukowska


Jak powstaje zorza

Nasilenie i rozmiary tego świetlnego zjawiska są związane z aktywnością naszej dziennej gwiazdy.
1.Kiedy Słońce jest bardzo aktywne (powtarza się to cyklicznie co około 11 lat), z jego powierzchni wypływają strumienie szybkich cząstek elementarnych (elektronów i protonów) - tzw. wiatr słoneczny.
2.Wiatr deformuje magnetosferę Ziemi (otoczkę utworzoną przez jej pole magnetyczne) - spłaszcza ją i formuje "ogon"
3.Pole magnetyczne wiatru słonecznego łączy się z liniami pola magnetycznego Ziemi. 4.Rozpędzone cząstki wiatru wpadają w atmosferę Ziemi.
5.Elektrony zderzają się
filmu" - mówią Dominique Gentil i Philippe Garguil. Po "Makrokosmosie" będą zapewne częściej spoglądać w niebo. <br>&lt;au&gt;Barbara Żukowska&lt;/&gt;&lt;/&gt;<br><br><br>&lt;div type="art"&gt;&lt;tit&gt;Jak powstaje zorza&lt;/&gt; <br><br>Nasilenie i rozmiary tego świetlnego zjawiska są związane z aktywnością naszej dziennej gwiazdy. <br>1.Kiedy Słońce jest bardzo aktywne (powtarza się to cyklicznie co około 11 lat), z jego powierzchni wypływają strumienie szybkich cząstek elementarnych (elektronów i protonów) - tzw. wiatr słoneczny. <br>2.Wiatr deformuje magnetosferę Ziemi (otoczkę utworzoną przez jej pole magnetyczne) - spłaszcza ją i formuje "ogon"<br>3.Pole magnetyczne wiatru słonecznego łączy się z liniami pola magnetycznego Ziemi. 4.Rozpędzone cząstki wiatru wpadają w atmosferę Ziemi.<br>5.Elektrony zderzają się
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego