Typ tekstu: Książka
Autor: Adamski Jerzy
Tytuł: Świat jako niespełnienie albo samobójstwo Don Juana
Rok: 2000
Wesołość niknie, śmiech zamiera na ustach. Ani wesoły, ani śmieszny ten komiczny świat. Świat, jakim czynią go ludzie.
W tym samym czasie pisze swoje arcydzieła Machiavelli. Jak zmusić wierną żonę do cudzołóstwa? - zastanawiają się zgodnie wszystkie postacie słynnej "Mandragory". I wszystkie okazują chytrość, oszukaństwo, kłamstwo w dążeniu do tego celu, z powodów odmiennych i sprzecznych, lecz jednakowo nieczułych, głuchych, bezwzględnych w zgodzie na zabójstwo niewinnego.
"Mandragora" to komedia. Istotnie: zgroza, jak śmieszny świat przedstawia.
Machiavelli, historyk, polityk, uczestnik i obserwator polityki swoich czasów, bez ogródek wypowiedział w licznych dziełach, co myśli o tym świecie.
Jedynym zadaniem polityki - powiada - jest zdobycie i utrzymanie
Wesołość niknie, śmiech zamiera na ustach. Ani wesoły, ani śmieszny ten komiczny świat. Świat, jakim czynią go ludzie.<br>W tym samym czasie pisze swoje arcydzieła Machiavelli. Jak zmusić wierną żonę do cudzołóstwa? - zastanawiają się zgodnie wszystkie postacie słynnej "Mandragory". I wszystkie okazują chytrość, oszukaństwo, kłamstwo w dążeniu do tego celu, z powodów odmiennych i sprzecznych, lecz jednakowo nieczułych, głuchych, bezwzględnych w zgodzie na zabójstwo niewinnego.<br>"Mandragora" to komedia. Istotnie: zgroza, jak śmieszny świat przedstawia.<br>Machiavelli, historyk, polityk, uczestnik i obserwator polityki swoich czasów, bez ogródek wypowiedział w licznych dziełach, co myśli o tym świecie. <br>Jedynym zadaniem polityki - powiada - jest zdobycie i utrzymanie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego