Typ tekstu: Książka
Autor: Bilica Jerzy
Tytuł: Telefony z Eufonii. Felietony wygłaszane 1991-1992 w Programie II Polskiego Radia
Rok wydania: 1995
Lata powstania: 1991-1992
Eufonii z pochodzenia był Fonitą. Eufończycy z Fonitami współżyli w jako takiej zgodzie, jak w małżeństwie nie z miłości wprawdzie, lecz z rozsądku, a potem i z przyzwyczajenia.
I oto wojna stała się dla jednych i drugich hekatombą. Wojnę rozpętali narodowi dodekafoniści z Gesmanii, których jedną z naczelnych idei był zaciekły antyfonityzm. Nigdy jeszcze w historii tak metodycznie i na tak wielką skalę nie realizowano planu likwidacji całego narodu, jak wówczas. Nigdy jeszcze tak idiotycznie - bo na podstawie uszu - nie orzekano, czy ktoś jest Fonitą, czy nim nie jest.
Od końca tej strasznej wojny minęło prawie pół wieku, a jej ofiary
Eufonii z pochodzenia był Fonitą. Eufończycy z Fonitami współżyli w jako takiej zgodzie, jak w małżeństwie nie z miłości wprawdzie, lecz z rozsądku, a potem i z przyzwyczajenia. <br>I oto wojna stała się dla jednych i drugich hekatombą. Wojnę rozpętali narodowi dodekafoniści z Gesmanii, których jedną z naczelnych idei był zaciekły antyfonityzm. Nigdy jeszcze w historii tak metodycznie i na tak wielką skalę nie realizowano planu likwidacji całego narodu, jak wówczas. Nigdy jeszcze tak idiotycznie - bo na podstawie uszu - nie orzekano, czy ktoś jest Fonitą, czy nim nie jest.<br>Od końca tej strasznej wojny minęło prawie pół wieku, a jej ofiary
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego