Typ tekstu: Książka
Autor: Dybowska Alicja, Żaryn Jan, Żaryn Małgorzata
Tytuł: Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności
Rok: 1996
Pomorze Nadwiślańskie. Tę sytuację wykorzystali margrabiowie brandenburscy, którzy po utworzeniu silnej marchii na podbitych ziemiach Słowian Połabskich dążyli do rozszerzenia swego panowania na tereny nadbałtyckie i w połowie XIII w. zagarnęli ziemię lubuską.

Sprowadzenie Krzyżaków do Polski (1226). Lesiste i bagienne ziemie, sąsiadujące od północy i północnego wschodu z Mazowszem, zamieszkiwali pogańscy Prusowie i Jadźwingowie. Ludy te nie miały organizacji państwowej i skupiały się wokół grodów zarządzanych przez miejscowych naczelników. Trudniły się hodowlą bydła i koni, łowiectwem, a także handlem skórami, woskiem i bursztynem, które wymieniały na broń, ozdoby, a nawet w razie nieurodzaju - na żywność.

Kolejni Piastowie, począwszy już od
Pomorze Nadwiślańskie. Tę sytuację wykorzystali margrabiowie brandenburscy, którzy po utworzeniu silnej marchii na podbitych ziemiach Słowian Połabskich dążyli do rozszerzenia swego panowania na tereny nadbałtyckie i w połowie XIII w. zagarnęli ziemię lubuską.<br><br>Sprowadzenie Krzyżaków do Polski (1226). Lesiste i bagienne ziemie, sąsiadujące od północy i północnego wschodu z Mazowszem, zamieszkiwali pogańscy Prusowie i Jadźwingowie. Ludy te nie miały organizacji państwowej i skupiały się wokół grodów zarządzanych przez miejscowych naczelników. Trudniły się hodowlą bydła i koni, łowiectwem, a także handlem skórami, woskiem i bursztynem, które wymieniały na broń, ozdoby, a nawet w razie nieurodzaju - na żywność.<br><br>Kolejni Piastowie, począwszy już od
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego