Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Aura
Nr: 12
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 1988
oraz wiele innych, które stanowią niepowtarzalne dzieła sztuki górniczej. .
Podobnie jak większość naszych zabytków architektury i techniki również cała zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce podlega niszczącemu działaniu pod wpływem różnych czynników fizykochemicznych i biologicznych (mikrobiologicznych).
Najistotniejszy wpływ na stan zachowania tej najwspanialszej perły architektury, techniki i sztuki górniczej mają zagrożenia zawałowe i zagrożenia wodne.
W ostatnich latach pojawił się - nie znany dotychczas w górnictwie solnym - nowy czynnik biologiczny w postaci bakterii i grzybów halofilnych. Stąd mikroorganizmy stanowią potencjalne zagrożenie dla zabytkowych obiektów Kopalni w Wieliczce.

MIKROORGANIZMY A ZAGROŻENIA OBIEKTÓW ZABYTKOWYCH
Otóż nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że w niszczeniu wielu zabytkowych
oraz wiele innych, które stanowią niepowtarzalne dzieła sztuki górniczej. &lt;page nr=19&gt;.<br> Podobnie jak większość naszych zabytków architektury i techniki również cała zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce podlega niszczącemu działaniu pod wpływem różnych czynników fizykochemicznych i biologicznych (mikrobiologicznych).<br> Najistotniejszy wpływ na stan zachowania tej najwspanialszej perły architektury, techniki i sztuki górniczej mają zagrożenia zawałowe i zagrożenia wodne.<br> W ostatnich latach pojawił się - nie znany dotychczas w górnictwie solnym - nowy czynnik biologiczny w postaci bakterii i grzybów halofilnych. Stąd mikroorganizmy stanowią potencjalne zagrożenie dla zabytkowych obiektów Kopalni w Wieliczce.<br><br>&lt;tit1&gt;MIKROORGANIZMY A ZAGROŻENIA OBIEKTÓW ZABYTKOWYCH&lt;/tit1&gt;<br> Otóż nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że w niszczeniu wielu zabytkowych
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego