Typ tekstu: Książka
Autor: Łęcki Włodzimierz
Tytuł: Wielkopolska
Rok: 1997
pn. wsch. Łężec. W czasie I wojny światowej wielki obóz jeńców wojennych, przez który przeszło kilkadziesiąt tysięcy osób, głównie Rosjan. Na polu pozostałości cmentarza jenieckiego.
6km na pd. zach. Graboszewo nad Strugą, prawym dopływem Warty. Kościół drewniany z 2 poł. XVIw., powiększony w XVIIIw. przez wydłużenie nawy, kryty gontem, 1649 zbudowana kaplica. Chrzcielnica kamienna gotycka z 1522 i chrzcielnica drewniana barokowa. Renesansowe epitafium rodziny Młodziejewskich, malowane 1584, ława kolatorska Młodziejewskich, renesansowa malowana 1588. Park (7,9ha). Grodzisko pierścieniowate, na nim pomnikowe dęby.

65km

Dawna granica zaborów: pruskiego i rosyjskiego. Zachowane rosyjskie budynki celne i straży granicznej.

68km

SŁUPCA

Miasto nad rz
pn. wsch. Łężec. W czasie I wojny światowej wielki obóz jeńców wojennych, przez który przeszło kilkadziesiąt tysięcy osób, głównie Rosjan. Na polu pozostałości cmentarza jenieckiego.<br> 6km na pd. zach. Graboszewo nad Strugą, prawym dopływem Warty. Kościół drewniany z 2 poł. XVIw., powiększony w XVIIIw. przez wydłużenie nawy, kryty gontem, 1649 zbudowana kaplica. Chrzcielnica kamienna gotycka z 1522 i chrzcielnica drewniana barokowa. Renesansowe epitafium rodziny Młodziejewskich, malowane 1584, ława kolatorska Młodziejewskich, renesansowa malowana 1588. Park (7,9ha). Grodzisko pierścieniowate, na nim pomnikowe dęby.<br><br>65km<br><br>Dawna granica zaborów: pruskiego i rosyjskiego. Zachowane rosyjskie budynki celne i straży granicznej.<br><br>68km<br><br>&lt;tit&gt;SŁUPCA&lt;/&gt;<br><br>Miasto nad rz
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego