A-klasowy

Wielki słownik ortograficzny PWN

A-klasowy (sport. dotyczący A-klasy; należący do klasy jakości A); -wi

Porady językowe

Grupy oddzielone podziałami – jednak nie
5.06.2016
Szanowna Redakcjo,
czy grupy społeczne (np. mieszkańcy miasta i kierownictwo firmy) mogą być od siebie oddzielone podziałami klasowymi? Na przykład w zdaniu: Grupy te były od siebie oddzielone strzeżonymi strefami, podziałami klasowymi i etnicznymi oraz odległościami, które trzeba było pokonać pieszo albo samochodem.

Dziękuję za wskazówki.
Z poważaniem
Czytelniczka
istoty jednostkowe w liczbie mnogiej
11.06.2012
Szanowni Państwo,
czy imiona własne bogów oraz jednostkowych istot mitologicznych mają jedynie liczbę pojedynczą (singulare tantum, blm)? Dziękuję za odpowiedź.
Z poważaniem
czytelnik
rasista, seksista i... klasista
10.10.2001
Jestem studentką języka hiszpańskiego na Uniwerstecie Śląskim. Podczas tłumaczenia tekstu hiszpańskiego natrafiłam na słowo, które wydaje mi się nieprzetłumaczalne. Hiszpański wyraz clasista oznacza osobę, która ocenia ludzi wg ich przynależności do określonej klasy społecznej. Pierwszym moim odruchem było przetłumaczenie tego słowa na klasista (bo rasista), ale przecież takie słowo w języku polskim nie istnieje. Po namyśle zdecydowałam się na snoba, ale nie jest to przekład zbyt dokładny, bo główną cechą snoba jest naśladownictwo, podczas gdy clasista tylko dyskryminuje określone klasy. W związku z tym zwracam się z pytaniem, jakie polskie słowo najlepiej oddawałoby to znaczenie, bo może jednak jest w naszym języku odpowiednik wyrazu clasista, tylko ja go po prostu nie znam?

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
 • ... gospodarzy.
  jp

  Nie wiedzie się drużynie Alfa Agra.
  Piłkarze drużyny
  A-klasowej przegrali w Pasłęku z Gronowem 0:2.
  Grała IV liga...
 • ... roku. Firma Alfa Agra z Drulit przekaże fundusze na działalność A-klasowej drużyny, która w tym sezonie będzie występowała pod nazwą Polonia...
 • ... kontuzjowany Jarek Licznerski i Paweł Wołczecki, który grał już w A-klasowych rezerwach. Z drużyny odchodzi Radek Suckiel, w związku z tym...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego