solenizant

Wielki słownik ortograficzny PWN

solenizant -n•cie; -n•ci, -n•tów

Słownik języka polskiego PWN

solenizant «osoba obchodząca danego dnia swoje imieniny albo urodziny»
• solenizantka

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

jubilat czy solenizant?
17.04.2003
Solenizant a jubilat – kiedy można którego użyć?
jubilat i solenizant
5.10.2013
Urodziny obchodzi solenizant – wg http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=3371 i chyba wszystkich słowników. Czemu zatem wśród moich znajomych, w tym ludzi obytych z językiem, pokutuje przekonanie, że urodziny obchodzi jubilat? Czy są jakieś dane mówiące o faktycznym stopniu użycia tych dwu nazw urodzinowicza? Przez wiele lat podobna sytuacja była z pasjonatem i spolegliwym. Te w http://sjp.pwn.pl/ mają dziś po dwa znaczenia. Czy jubilat też doczeka się znaczenia 'osoba obchodząca urodziny'?
Jubileusz i jubilat
30.09.2016
Zastanawiam się, kogo można nazywać jubilatem. Powodem wątpliwości jest mało wyrazista definicja jubileuszu. Czy okrągła rocznica to taka, który wypada po całkowitej liczbie dekad – 20, 30 itd.? Chyba można zagęścić tę skalę do pięcioletnich odstępów, bo rocznicę typu 35 też obchodzi się czasem szczególnie.
Ale co, kiedy chodzi nie o rocznicę wydarzenia, tylko po prostu o urodziny? Parolatek nie jest jubilatem, a osiemnastolatek? To w końcu ważne urodziny. A jak z późniejszymi urodzinami?

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... faworytów było kilku i wszystko mogło się zdarzyć), zwycięzcą został solenizant Andrzej Słapiński (od trzech miesięcy mieszkaniec Marek), drugie miejsce zajął...
  • ... aż ostatnia siostra wróci z pracy. Potajemnie przygotowują prezenty. Obstępują solenizanta, śpiewają sto lat, a maluchy wręczają kolorowe paczki.

    O pół...
  • ... w jednym z tamtejszych przedsiębiorstw wprowadzono dzień wolny dla tych solenizantów, którzy podejmą się nie urządzać imienin w pracy. I to...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego
404 Not Found

Not Found

The requested URL /floater/see/24 was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.