Chów

Wielki słownik ortograficzny PWN

chów chowu, chowie

Słownik języka polskiego PWN

chów «karmienie i pielęgnowanie zwierząt hodowlanych»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

inbred i hybryd
26.04.2002
Szanowni Państwo,
Mam pytanie dotyczące słów inbred i hybryd. Czy mogę nimi (w tekście naukowym) zastąpić wyrażenia: linia wsobna i mieszaniec? Według niektórych opinii jest to stosowanie żargonu czy też propagowanie anglicyzmów, jednak wydaje mi się, że w długim tekście lepiej używać synonimów, a nie powtarzać za każdym razem: "Mieszaniec A okazał się lepszy od mieszańca B, jednak w porównaniu z mieszańcami C i D...".
Sprawdziłam, że obydwa słowa wystepują w słownikach języka polskiego i encyklopediach. Co ciekawe, słowo inbred jest traktowane jako synonim procesu chowu wsobnego, a nie jako równoważnik osobnika (osobników - w hodowli roślin - linii wsobnej) uzyskanego takimi właśnie metodami. Tymczasem hybryd oznacza roślinę lub zwierzę będące mieszańcem.
Będę bardzo wdzięczna za rozstrzygnięcie tej kwestii.

Z poważaniem -
RBK
olender
23.03.2012
Dzień dobry,
czy rzeczownik olęder można zapisać w postaci olender, skoro pochodzi on od Holendra? Druga wersja znajduje się w Słowniku ortograficznym pod red. T. Karpowicza, jednak nie widzę jej w słownikach pewuenowskich.
Pozdrawiam.
Wciągać żółtko
29.01.2020
Mam niemały problem z pewnym związkiem frazeologicznym z Pomorza. Szczerze wierzę, że pomogą mi go Państwo rozwiązać. Chodzi o związek: wciągnąć/wciągać/wypijać żółtko. Samo znaczenie nie jest mi obce i wedle mojej wiedzy połączenie to, używane w rozkaźnikach najczęściej, znaczy tyle co: ‘rozbudzać się, zbierać w sobie siły, rychtowanie się z łóżka’.
Zagwozdką dla mnie jest etymologia tegoż frazeologizmu. Dlaczego akurat żółtko czy ma to związek z symboliką życia?

Pozdrawiam
M. Kiliński

Ciekawostki

CHÓW, HUF
Chów pochodzi od chować (por. chów trzody chlewnej), które pierwotnie znaczyło troszczyć się o coś, potem przechowywać coś (w trosce o to), wreszcie ukrywać w ziemi, grzebać.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... Rosjanie w polskich mundurach, postanowiło pozbyć się oficerów polskich przedwojennego "chowu". Nie byli pewni ich lojalności. Czystki oficjalnie polegały na wyszukiwaniu...
  • ... działalności należy zaliczyć:
    zakłady mięsne i produkcję pasz 18% skarg
    chów drobiu i trzody chlewnej 12% skarg
    składowiska odpadów komunalnych i...
  • ... że w grupie A1 (rys. 10.3) dominują skargi na chów drobiu (39% skarg w grupie, około 6,6% wszystkich skarg...

Encyklopedia PWN

zootechn. tradycyjna nazwa metody kojarzenia zwierząt polegająca na łączeniu w pary osobników spokrewnionych (hodowla w pokrewieństwie inbred;
zootechn. zespół zabiegów stosowanych przez człowieka do utrzymywania i rozrodu zwierząt w celu pozyskiwania produktów pochodzenia zwierzęcego (ch.z. gospodarskich) lub w celu amatorskim (ch.z. amatorski);

Synonimy

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego