Dowieść

Wielki słownik ortograficzny PWN

dowieść -wiodę, -wiedziesz, -wiodą; -wiedź, -wiedź•cie; -wiódł, -wied•li; -wiódł•szy; -wiedziony

Słownik języka polskiego PWN

dowieśćdowodzić
1. «wykazać prawdziwość czegoś, przedstawiając dowody»
2. «dać dowody czegoś»
3. dowodzić «kierować kimś lub czymś»
4. «doprowadzić kogoś gdzieś»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

autentykacja
14.02.2013
Szanowni Państwo!
W środowisku informatycznym upowszechniło się, nie tak dawno temu, słowo autentykacja, które budzi we mnie najgorsze instynkty. Zazwyczaj użyte jest ono zamiast uwierzytelniać, rzadziej autoryzować. Niestety często sam używający tego słowa nie widzi różnicy pomiędzy trzema przytoczonymi przeze mnie słowami. Jednakże kiedyś podobnie starałem się zwracać uwagę na użycie unikalny (wtedy 'dający się uniknąć') zamiast unikatowy, a później forma unikalny została zaakceptowana przez RJP, zaś ja zostałem ze słowem przestarzałym. Czy istnieje ryzyko, że z autentykacją będzie podobnie?
Łączę wyrazy szacunku,
Krzysztof Kołodziejczyk
Co robi program?
22.01.2018
Spotkałem się z opinią, że sformułowania typu program wyznaczył wynik są niepoprawną personifikacją programu, komputera itp. Rzekomo jedyną poprawną formą jest wynik został wyznaczony za pomocą programu. Tymczasem użytkownik komputera zwykle traktuje program jako „czarną skrzynkę”, do której wprowadza dane i z której odbiera wyniki. Czy naprawdę musimy traktować program jak narzędzie podobne do młotka czy liczydeł? Od „jedynej poprawnej” formy odstręcza mnie także jej rozwlekłość.
Co się kołem toczy?
5.04.2012
Szanowni Państwo,
czy w języku polskim istnieje powiedzenie Historia kołem się toczy, czy jest to tylko błędna forma powiedzenia Fortuna kołem się toczy?

Ciekawostki

DOWIEŚĆ, DOWIEŹĆ
Dowieść czegoś to udowodnić to, dowieźć coś gdzieś to wioząc dostarczyć to tam.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... Afganistanie i bardzo nas boli, że nasi zawodnicy nie mogą dowieść swojego mistrzostwa w starciu z zagranicznymi rywalami - ubolewał prezes Motmain...
  • ... zezwolenia materiałów z postępowania przygotowawczego. Została uniewinniona, ponieważ przed sądem dowiodła, że jej informacje pochodziły z tzw. zewnętrznego źródła.

    W drugim...
  • ... przed hiszpańskimi konkwistadorami, którzy najechali Peru w 1532 roku. Wykopaliska dowiodły jednak, że powstało wcześniej ? przynajmniej w 1300 roku, czyli około...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego