subiektywny

Wielki słownik ortograficzny

Słownik języka polskiego

subiektywny
1. «odznaczający się subiektywizmem, stronniczy»
2. filoz. «zależny od podmiotu poznającego»

• subiektywnie • subiektywność
idealizm subiektywny «kierunek głoszący, że świat realny nie istnieje poza świadomością podmiotu poznającego»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

obiektywne opinie
6.01.2009
Czy istnieje coś takiego jak obiektywna opinia i jeśli tak, kiedy możemy o niej mówić? Pytam bo ostatnio zacząłem się „nadziewać” w internecie na wszelkiej maści „obiektywne opinie”, a byłem przekonany, że takowe nie istnieją.
jedynie słuszna wersja
18.12.2010
W debacie dot. stosowności słowa zajebisty na forum internetowym zwrócono mi uwagę, że słowo to ma już w słowniku PWN kwalifikator pospolity, a nie wulgarny. Moi rozmówcy nie uznają argumentu, że wulgarność jest subiektywna i wciąż można tak to słowo odbierać, niezależnie od kwalifikatora. Słownik, według nich, zawiera „jedyną słuszną” wersję i „definiuje rzeczywistość” – skoro PWN tak mówi, to użytkownicy języka tak mają myśleć i czuć.
Proszę o rozstrzygnięcie sporu.
ampułkostrzykawka
2.01.2010
Witam!
Chciałabym zapytać o właściwą pisownię słowa ampułkostrzykawka / ampułko-strzykawka. Czy poprawna jest wersja bez dywizu, czy z dywizem? W publikacjach medycznych pojawiają się obie.
Serdecznie dziękuję za odpowiedź.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... w której nadawca - być może na podstawie faktów - tworzy sobie subiektywną opinię negatywną dotyczącą Ciebie lub elementu Twojej posiadłości.
    Posłużymy się...
  • ... badane) trzeba oszacować liczbową wartość postulowanych dla osób badanych prawdopodobieństw subiektywnych oraz użyteczności.
    Nie zajmujemy tu jednak stanowiska opisowego, ograniczymy się...
  • ... się we wszystkich swych studiach nie ograniczać się jedynie do subiektywnych wrażeń, lecz dawać konkretną informację, nie unikał streszczania i cytatów...

Encyklopedia

nurt w świat. fotografii kładący nacisk na indywidualny impuls twórczy i subiektywizm, przeciwstawiający się fotografii użytkowej i dokumentalnej;
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego