co i raz

Wielki słownik ortograficzny PWN

Porady językowe

co i rusz
15.02.2015
Dzień dobry!
Bardzo proszę o opinię na temat poprawności wyrażenia co i rusz. Czy należy je, podobnie jak co i raz według słowników poprawnościowych, traktować jako błędne?
Serdecznie pozdrawiam
Mira
Co z grami konsolowymi i grami wideo?
29.12.2011
Witam,
mam pytanie dotyczące elektronicznej rozrywki, mianowicie w języku polskim istnieje słowo gra komputerowa, ale co z grami konsolowymi i grami wideo? Gry konsolowe to gry uruchamiane za pomocą konsoli, czyli np. Xbox 360, PlayStation 3, a gry wideo to ogólna nazwa gier, które pojawiają się zarówno na komputery osobiste, jak i na konsole. Obecnie wiele takich gier nazywanych jest grami komputerowymi, choć istnieją ich wersje na inne platformy sprzętowe, co jest mylące i błędne.
I jeszcze raz mierzymy czas
28.06.2018
Szanowna Poradnio!
Czy poprawnym jest mówić za pół godziny w serwisie informacyjnym, na koniec serwisu informacyjnego, jeśli serwis jest co pół godziny? Wydaje się to nieprawdą, więc i jest to niepoprawne, chyba , że przyimka za można użyć do liczenia czasu od chwili kiedy serwis się zaczął i tak to rozumieć.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... flag, chorągwi, proporców i gonfalonów. Nad pomruk tłumu wybijał się co i raz miedziany głos surm i trąb.
    Wydarzenie w zasadzie nikogo dziwić...
  • ... Jeśli kto myśli, że ja się niniejszym na wysokościach oburzam co i raz rzucanym przez panią Kane stylistycznym mięchem, to niechaj w ogóle...
  • ... zakupy, sprzątanie w łazience i wysłuchiwanie ciągłych przekleństw mamy, której co i raz coś nie wychodziło. No i tępe wpatrywanie się w mtv...

Synonimy

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego