co raz

Wielki słownik ortograficzny PWN

co raz (raz po raz)

Porady językowe

coraz kontra co raz
19.03.2020
Dzień dobry! Bardzo proszę o wyjaśnienie dotyczące pisowni co raz/ coraz w zestawieniach typu co()raz to wybuchają śmiechem. „Wielki słownik ortograficzny” odnotowuje zapis coraz to (czy chodzi o sytuację np. coraz to głośniej?), z drugiej strony jest też zapis co raz w znaczeniu ‘raz po raz’.
Będę wdzięczna za rozstrzygnięcie wątpliwości.
ryzykować – co najmniej trzeci raz
3.03.2012
Które zdanie jest poprawne? „Zośka – jeden z bohaterów książki Kamienie na Szaniec ryzykuje swoim życiem, aby uwolnić Rudego” czy „Zośka – jeden z bohaterów książki Kamienie na Szaniec ryzykuje swoje życie, aby uwolnić Rudego”?
Co jest tajlandzkie, a co tajskie?
16.11.2012
Chciałbym się dowiedzieć, co może być tajlandzkie, a co tajskie. Mam z tym ciągle kłopoty, bo wydaje mi się, że oba przymiotniki nie są całkowicie wymienne. Raz poradziłem komuś, żeby na swoim blogu filmowym pisał o plakatach raczej tajlandzkich, a nie tajskich, ale do dziś mam wątpliwości, czy na pewno dobrze zrobiłem. Gdzie indziej z kolei czytam o tajskim kinie akcji i też mi to nie pasuje. W kuchni mam natomiast tajską zupę krewetkową i tu jakoś nie mam zastrzeżeń. Jak to zatem jest?

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... jej jasnych włosów, tworząc lepką, cienką ścieżkę na czarnych kafelkach. Co-raz
    dalej i dalej, aż do lodówki. Stałem i patrzyłem. Nagle...
  • ... zmontować ewakuowaną fabrykę samolotów i rakiet. Windy były przepełnione i co raz to któryś z górników pchnął kogoś do szybu, na miazgę...
  • ... Krzyk"). Całość bardzo dynamiczna, dużo fajnych patentów, układów i stójek co razem dało bardzo dobry efekt końcowy. Uważam ich występ za jeden...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego