dosłowny

Wielki słownik ortograficzny PWN

do•słow•ny (skrót: dosł.)

Słownik języka polskiego PWN

dosłowny
1. «nieprzenośny»
2. «przytoczony w sposób dokładny»
3. «ścisły, niedopuszczający wyjątków»

• dosłownie • dosłowność

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

oparty na
9.02.2011
Czy określenie oparty na w takich kontekstach, jak system oparty na procesorze, funkcja oparta na technologii, jest poprawne i mieści się w granicach normy językowej?
przekład i tłumaczenie
26.11.2004
Czy istnieje różnica pomiędzy słowami przekład i tłumaczenie w odniesieniu do tekstów literackich i technicznych? Czy może istnieć coś takiego jak dosłowny przekład i literackie tłumaczenie?
Dlaczego pięta?
14.10.2016
Szanowni Państwo,
zastanawia mnie rola pięty we frazeologii. Mamy chwalipiętę, wiercipiętę. Słyszałem też powiedzenie niech ci pójdzie w pięty (nawiasem mówiąc, nie wiem, co właściwie znaczy).
Czy wiadomo, skąd owa pięta się wzięła? Co do chwalipięty, przyszło mi kiedyś do głowy, że może ma to coś wspólnego z piętą Achillesa, tj. chwalipięta 'chwali nawet swój potencjalnie słaby punkt’. Ale to pewnie tylko moja fantazja.

Z wyrazami szacunku
Czytelnik

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... mu przysługę, usuwając kłopoty, i to w sposób jak najbardziej dosłowny. Zaczyna od tego, że likwiduje zrzędliwych rodziców, pozorując wypadek samochodowy...
  • ... karabelę bojową (będącą bezsprzecznie karabelą!) trudno byłoby nazwać karabelą w dosłownym włoskim znaczeniu tego słowa.
    Jeśli przyjrzymy się bliżej naszemu XVII...
  • ... dość ciekawy. Wycinanie drzew w Ochli jednoczy ludzi. W sensie dosłownym jednoczy ich oczywiście wokół drzewa ale ma i nieco głębsze...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego