każdorazowo

Wielki słownik ortograficzny PWN

Słownik języka polskiego PWN

każdorazowy «dokonywany, odbywający się, pojawiający się za każdym razem»
• każdorazowo

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

Ale czyby pomogło?
15.06.2018
Mam wątpliwość co do porady https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Czy-polaczone-z-by;17840.html. Reguła [160] mówi jednoznacznie, że partykułę czy zapisuje się z by łącznie, niezależnie od jej funkcji (zresztą wg SJP wyraz czy może być partykułą jedynie w funkcji pytajnej — w innych jest spójnikiem). Jest to też zgodne z: https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/by-z-partykulami;3709.html. Za to w zdaniach Kto by…?, Gdzie byś…? i Kiedy byśmy… pisownia rozdzielna wynika z reguły [164]. Czyż nie?
bycie
20.12.2007
Witam!
Chciałbym prosić o rozstrzygnięcie, czy poprawne jest użycie formy bycie. Spotkałem się z sytuacją ostrej krytyki tej formy: „być się nie odmienia, a bycio stoi w stajni”, natomiast w żadnym słowniku nie znalazłem wytłumaczenia tej kwestii.
W wielu miejscach można znaleźć formę bycie, jak na przykład: bycie matką, bycie ubezpieczonym, bycie na ty (wliczając w to także odmianę przez przypadki tego słowa).
Z góry dziękuję.
Bartłomiej
Dzielimy obce wyrazy
1.12.2008
Szanowni Państwo!
Jak lepiej podzielić niemieckie nazwisko Fahrenheit – po pierwszej sylabie: Fa-hrenheit czy Fah-renheit? Mnie się bardziej podoba drugi sposób, ale nie potrafię wyjaśnić dlaczego. Czy są jakieś ogólne zasady dotyczące dzielenia nazw obcych?
Pozdrawiam
T.Ż.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... sobie, nie podlegającą nikomu innemu prócz swego naczelnika.
    Naczelnikiem był
    każdorazowo najstarszy przedstawiciel potomstwa Hebera w prostej
    linii, względnie, jak w...
  • ... wszechobecności p. Wanago musi się jawić w swoich trzech wymiarach każdorazowo wszędzie tam, gdzie jest potrzebny. Dwoił się i troił w...
  • ... trybie rozwiązywania sporów między Komisją Krajową a administracją państwową - rozmowy każdorazowo mają być podjęte w ciągu tygodnia od wejścia związku w...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego