na zawsze

Wielki słownik ortograficzny PWN

Słownik języka polskiego PWN

na zawsze «na stałe, do końca życia, nieodwracalnie»

Porady językowe

na górze czy u góry?
25.01.2005
W moim środowisku w kontekście parter – schody – piętro funkcjonują oboczne wyrażenia: (jestem) na górze, u góry, do góry, na dole, u dołu; (idę) na górę, do góry, na dół, w dół. Które wyrażenie jest poprawne, które jest regionalizmem (jakim), a które po prostu nieprawidłowe?
P.K.
na pocztę i do warsztatów
29.05.2008
Uprzejmie proszę o informację, jak powinno się mówić: „Idę na pocztę” czy „Idę do poczty”? „Idę na warsztaty szkolne” czy „Idę do warsztatów szkolnych”?
na projekcie
1.04.2012
Kiedyś przywitano mnie słowami: „U nas na projekcie wszyscy jesteśmy na Ty”. Później pracowałem na różnych projektach z setkami ludzi, którzy konsekwentnie twierdzili, że na projekcie w X było dużo pracy, na projekcie z X jest nudno. Zawsze uważałem, że udział bierze się w projekcie, ewentualnie można pracować przy projekcie. Ale trudno mi uwierzyć, że wszyscy otaczający mnie ludzie, posiadający wyższe wykształcenie, się mylą. Czy sformułowanie na projekcie niepotrzebnie mnie drażni?

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... piąstkami w głuche żeliwne drzwi, przekonany, że zostanę tu już na zawsze, błagałem, żeby mnie wypuścił, obiecywałem, że już będę mężczyzną, najbardziej...
  • ... kosmetycznym jest dostępnych wiele preparatów obiecujących utrzymać jędrność piersi właściwie na zawsze. Mamy do dyspozycji armię chirurgów plastyków gotowych do zmniejszenia, powiększenia...
  • ... z tego nieszczęsnego jabłka utkwił ponoć Adamowi w gardle, tworząc na zawsze u wszystkich jego męskich potomków tzw. wyniosłość krtaniową.

    Jabłko niezgody...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego