nie sposób

Wielki słownik ortograficzny PWN

nie sposób (nie można)

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

Nie sposób to zrobić czy nie sposób tego zrobić?
15.03.2018
Dzień dobry! Moje pytanie brzmi: Nie sposób wyrazić niebiański spokój czy może nie sposób wyrazić niebiańskiego spokoju? Bardzo proszę o rozwikłanie zagadki.
Dziękuję za odpowiedź. 
Monika
nie bardzo, nie sposób
25.05.2005
1) „Nie bardzo potrafię tego zrobić”. 2) „Nie bardzo potrafię to zrobić”. Które zdanie jest poprawne? Jedna z podstawowych zasad polskiej gramatyki mówi, że przy przeczeniu zawsze używamy dopełniacza. Ale czy w tym wypadku jest to przeczenie? Podobny problem dotyczy konstrukcji nie sposób. Nie sposób coś zrobić czy czegoś zrobić?
nie sposób
22.04.2011
Szanowni Państwo,
czy w zdaniach, gdzie występuje nie sposób, również powinno się zmieniać rząd na dopełniaczowy? „Nie sposób zadać to pytanie” czy „Nie sposób zadać tego pytania”? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Ciekawostki

NIE SPOSÓB
Wiemy, że z rzeczownikami nie piszemy łącznie: nieprzyjaciel, niemowa, niesmak. Sposób to rzeczownik, więc może trzeba pisać niesposób?

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... to on, dobrze go pamięta, to był cholernie przystojny facet, nie sposób go zapomnieć, zresztą dalej jest przystojny, choć trochę przygarbiony, ta...
  • ... Helicoplacus z wczesnego kambru (atdaban) czy Jugoszovia z początku środkowego, nie sposób dopatrzeć się symetrii promienistej (ryc. 6.14, 7.8).
    Prawdopodobnie...
  • ... to tak na marginesie i z przymrużeniem oka rzecz jasna:) Nie sposób zapomnieć tutaj o ostatnich minutach walki, kiedy to Small z...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego