nie stawać

Porady językowe

stawać w szranki
14.09.2014
Dzień dobry, Szanowny Panie Profesorze,
dlaczego w związku frazeologicznym stawać w szranki występuje forma rzeczownika w bierniku, a nie w miejscowniku? Czy ma to związek z historią języka?
nie mieć zielonego pojęcia
18.06.2007
Szanowni Państwo!
Chciałabym się dowiedzieć, co oznacza i jaką ma etymologię przymiotnik zielony w wyrażeniu nie mieć zielonego pojęcia. Z góry dziękuje i serdecznie pozdrawiam.
nie tylko doniesienia
28.03.2012
Szanowni Państwo,
korzystając z oferowanej przez Państwa możliwości, chciałabym zapytać, czy poprawne są sformułowania: „Z badań płyną doniesienia” lub „płynące z badań doniesienia”. Mam też wątpliwości co do użycia czasownika różnicować – czy poprawne jest użycie go w następujących kontekstach: „Sposób oceniania tego zjawiska różnicuje osoby ankietowane” czy też „Pogląd na ten temat różnicuje badaczy”? Uprzejmie dziękuję za odpowiedź.
Z poważaniem
Dominika Przegrodzka

Ciekawostki

Mówimy „Tak krawiec kraje, jak mu materii staje”, mając na myśli to, że w swoich działaniach jesteśmy ograniczeni warunkami, w jakich się one odbywają.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... niektóre z zaangażowanych w sprawę osób i instytucji.
    Dyrektor szpitala
    nie staje po żadnej stronie i nie podejmuje żadnej decyzji. Twierdzi, że...
  • ... sobą nie konkurują wprost. Tak więc Basho, japoński mistrz haiku, nie staje w szranki z Szekspirem, hinduskim poetą Kalidasą, al-Munatabim czy...
  • ... jakiś milowy krok w waszej znajomości, to w żadnym wypadku nie stawaj okoniem i nie udawaj, że teraz ty chcesz trochę poprzeciągać...

Synonimy

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego