obeznany

Wielki słownik ortograficzny PWN

Słownik języka polskiego PWN

obeznany «dobrze się na czymś znający»
obeznanie «dobra znajomość czegoś»
obeznać się «dobrze się z czymś zapoznać»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

Dlaczego Chiny, a nie: China?
12.07.2016
Dlaczego w języku polskim nazwa Państwa Środka (Chiny) występuje w liczbie mnogiej, a nie w liczbie pojedynczej, jak w wielu językach europejskich (China)?
I czemu niektóre nazwy własne jak: nazwy geograficzne lub nazwiska sławnych postaci historycznych są spolszczane lub mają zupełnie inną nazwę niż w oryginale (przecież część z nich łatwo wymówić. np. Milano, Iulius Caesar)? Czy prawdą jest, że po prostu nieraz ktoś wieki temu przeinaczył jakąś nazwę i tak już zostało?
faryngalizacja
19.11.2004
Witam.
Pytanie z zakresu fonetyki: jakie konkretnie głoski wymagają faryngalizacji (czyli dodatkowego cofnięcia języka podczas artykulacji)?
Dziękuję serdecznie i pozdrawiam Redakcję.
język młodzieży
24.03.2005
Witam!
Moje pytanie dotyczy języka młodzieżowego. Mówi się, że jest on odzwierciedleniem kultury, więc ciekawi mnie, jak to jest obecnie z kulturą słowa u młodych ludzi? Dużo zamieszania zrobiło się wokół środowiska związanego z hip-hopem, główny zarzut dotyczy tego, że teksty utworów przesiąknięte są wulgaryzmami. Raperzy tłumaczą ich używanie, twierdząc, że to bardziej trafia do odbiorców. Wiadomo, że odbiorcami są ludzie młodzi, a to chyba nie świadczy za dobrze o ich kulturze?

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
 • ... instynktu.
  A żądza krwi
  Dopiero miała nadejść.

  Jednakże -
  Jak twierdzą
  obeznani w rzeczy -
  Prawdziwa męka wstrząsnęła półowadzim ciałem Arachne,
  Gdy już...
 • ... zetknął, choć jako wydawca wierszy Mandelsztama był z tamtą problematyką obeznany. Nie można było tego powiedzieć o innych Rosjanach. Tyle wiem...
 • ... doskonała głębia, nieskończona i niezdradzona, sięga do samych trzewi ziemi. Obeznanym z wrzosowską mitologią poźnojesiennych wieczorów, gadek koło Wszystkich Świętych wiadomo...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego