poprawiać się

Słownik języka polskiego PWN

poprawić siępoprawiać się
1. «wygodniej usiąść, położyć się »
2. «powiedzieć coś po raz drugi we właściwej lub w innej formie»
3. «polepszyć się pod jakimś względem»
4. «przybrać na wadze»
5. «zmienić się na lepsze pod względem zachowania lub charakteru»
6. «zacząć lepiej się uczyć i uzyskać lepszą ocenę końcową»

Porady językowe

Czy poprawiać cudze błędy?
11.02.2006
Witam serdecznie!
Dziękuję za poprzednią szybką odpowiedź. Tym razem mam pytanie dotyczące przedruku artykułów z czasopism, np. na stronie internetowej. Co zrobić, jeśli zauważy się w nich błędy (np. literówki, nazwy dni tygodnia wielkimi literami, błędy interpunkcyjne itp.)? Poprawić na swojej stronie czy zostawić z błędami?
A tak przy okazji: na stronie http://sjp.pwn.pl/haslo.php?id=49994 jest „Przedruk wzbroniony”. Czy tu nie powinno być: „Przedruk zabroniony”?
Pozdrawiam,
Jola
Czy poprawiać cytaty?
22.09.2004
Droga Redakcjo, moje pytanie dotyczy poprawności językowej i stosowania interpunkcji w tekstach prawnych. Czy przytaczając tekst prawny w całości, a więc jako swego rodzaju cytat, możemy w niego ingerować, np. robiąc korektę chociażby w zakresie interpunkcji, która w tekstach prawnych pozostawia wiele do życzenia? A może powinniśmy taki tekst pozostawić bez jakichkolwiek zmian?
poprawiamy powieść
21.01.2013
W pewnej polskiej powieści jest fragment o „wyjątkowej niechęci do joggingu oraz siłowni czy innych bezsensownych miejsc tortur, dających szanse na przestanie bycia grubasem”. Chodzi o ostatnie trzy słowa, gerundium od przestać być grubasem. Czy nie powinno być szanse na przestanie być grubasem?

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... kontakcie z nawierzchnią, auto tylko nieznacznie przechyla się na zakrętach, poprawia się skuteczność hamowania. Dobór najwłaściwszej charakterystyki amortyzatorów decyduje więc zarówno o...
  • ... Zakopanego o godz. 15.00 przyjeżdża nowa grupa ratowników. Pogoda poprawia się. E. Chrobak dociera na Wyżnią Mnichową Przełączkę i zjeżdża 80...
  • ... naszej gminy zarówno pod względem gospodarczym jak i społecznym.
    Sukcesywnie
    poprawia się sytuacja finansowa gminy mierzona wskaźnikiem zadłużenia. W 2002 roku, kiedy...

Synonimy

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego