raczej

Wielki słownik ortograficzny PWN

raczej ,

Słownik języka polskiego PWN

raczej
1. «partykuła wyrażająca wahanie mówiącego co do wyboru odpowiedniego sądu i zarazem skłonność, by uznać sąd komunikowany w zdaniu, np. Recenzje były raczej przychylne.»
2. «partykuła wyrażająca przekonanie mówiącego, że jedna z dwóch możliwości jest bardziej prawdopodobna w porównaniu z drugą, np. Szeptał raczej, niż mówił., lub że dane zachowanie uważa on za bardziej właściwe, np. Raczej trzymaj się od niej z daleka.»
3. «partykuła używana w spontanicznych wypowiedziach mówionych w celu unieważnienia wcześniejszych słów i zastąpienia ich nowymi, charakteryzującymi lepiej dany fakt, np. To jest granatowe, czarne raczej.»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

raczej na pewno
21.04.2011
Czy wyrażenie raczej na pewno jest poprawne?
Raczej przecinek…
28.09.2016
Szanowni Państwo,
czy poprawna jest konstrukcja: Wybierasz się do Kasi, racja? czy raczej Wybierasz się do Kasi. Racja? (nie chodzi mi o konkretne słowo, można je zamienić na: Hę? Tak? Serio? itd.). A jeśli obie są możliwe, to w jakich przypadkach się je stosuje?

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Raczej niebieska strefa
31.05.2017
Drodzy Eksperci!
Proszę o wyjaśnienie, jak należy zapisywać sformułowanie 'niebieska strefa'/'niebieskie strefy' (strefa, gdzie żyje duży, znacznie większy niż przeciętny, odsetek stulatków i ponadstulatków - hmm, ciekawe, czy ten wyraz dobrze zapisałam) - czy od wielkich liter, a może pierwszy wyraz od wielkiej litery, a drugie nie, a może całość w cudzysłowie? Będę bardzo wdzięczna za podpowiedź.
Z serdecznymi pozdrowieniami,
Katarzyna

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
 • ... gdy podnoszą w religii pierwiastek osobistego doświadczenia"14. Dzisiaj przyznamy raczej słuszność tej surowej krytyce, bo widzieliśmy ostatnie odnogi irracjonalizmu. Ale...
 • ... nie tyle pragnęli prawo królewskie uzależnić od cudzej woli, ile raczej zapobiegali tylko, by nieograniczonej władzy lekkomyślnie nie zostawiać na łasce...
 • ... jeszcze bardziej wściekli - wyleźlibyście wprost ze skóry...

  SAJETAN
  usuwa, wyrywa
  raczej, rękę jak oparzony
  O, ścierwa!!
  Do Czeladników
  Widzieliście ta? To...

Synonimy

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego