Witam

Wielki słownik ortograficzny

witać -am, -ają

Słownik języka polskiego

witać
1. «pozdrawiać kogoś przy spotkaniu»
2. «reagować w określony sposób na widok czegoś»
3. «o zjawiskach, reakcjach ludzkich: uzewnętrzniać się w momencie czyjegoś przybycia»
witać się «witać kogoś, będąc wzajemnie witanym»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

Witam!
7.06.2006
Szanowni Państwo!
Czy nie razi Państwa Witam, którym często rozpoczynają swoje listy internauci, prosząc o jezykową poradę? Czy taki zwrot jest poprawny? Wydaje mi się, że wita gospodarz, a nie gość.
Sedecznie pozdrawiam,
Iwona
Szanowna Pani,
swoim pytaniem leje Pani miód w serca nasze. Razi nas forma Witam, ponieważ zakłada ona – jak słusznie Pani zauważa – wyższą rangę osoby, która tej formy używa. Nie wszyscy użytkownicy języka zdają sobie z tego sprawę, dlatego do tego typu zachowań językowych (jest ich więcej) podchodzimy ze zrozumieniem, nie przypisując nadawcom złej woli.
W omawianym wypadku forma Witam jest nie tyle niepoprawna, co niestosowna. Jeżeli chcemy zachować się elegancko, nie rozpoczynajmy maili kierowanych do osób, których nie znamy osobiście, oraz do osób wyżej od nas usytuowanych, za pomocą tej formy. Formą bardziej nadającą się do użycia jest w takich wypadkach Szanowny Panie, Szanowna Pani, Szanowni Państwo.
Dodam, że forma grzecznościowa Witam, rozpoczynająca kontakt zarówno pisemny, jak i ustny, jest dziś formą bardzo popularną, szczególnie wśród osób młodego pokolenia. Język wciąż się zmienia. Być może przyjdzie czas, że formę tę przyjdzie nam uznać za stosowną.
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski
Witam!
8.03.2007
Szanowni eksperci!
Pragnę raz jeszcze powrócić do dyskusji na temat zaczynania korespondencji od Witam. Zwracano uwagę na nieodpowiedniość takiej formy w zwracaniu się do osób starszych, obcych, instytucji. Na moje wyczucie jest jeszcze jeden aspekt – wita gospodarz, a nie gość, a więc nie nadawca. Jeśli profesor pojawia się na imprezie studenckiej, to chyba studenci mówia Witamy!, a nie na odwrót.
Z poważaniem,
iwona
Całkowicie się z Panią zgadzam. Witam wydaje mi się nie tylko podejrzanie „gościnne”, ale wręcz protekcjonalne. Staram się jednak rozumieć, że to tylko moje wrażenie i że intencją nadawcy nie jest ceremonialne witanie mnie z pozycji gospodarza. Więcej nawet – sam już zacząłem pisać Witam!, choć jeszcze z rzadka i choć źle się z tym czuję.
Ciekawe, że formule Witam! na początku listu nie towarzyszy formuła Żegnam! na końcu. Odpowiednio wypowiedziane „Żegnam Pana!” może być bardziej dotkliwe niż grubiańskie Wynocha!
Mirosław Bańko, PWN
Witam!
4.11.2002
Szanowny Panie Profesorze,
Czy dopuszczalne jest w języku polskim użyć słowa witam jako synonimu dzień dobry? Wydaje mi sie, że witać może tylko gospodarz, a wiele osób rozpoczyna swoje maile do Pana od tego właśnie słowa.
Z poważaniem
Istotnie, wita gospodarz (gość mówiący witam jest w złym tonie), a przy spotkaniu poza domem - raczej ten, kto był wcześniej w danym miejscu, lub ten, kto jest nieco ważniejszy. Te dwie ostatnie reguły nie są tak restrykcyjnie przestrzegane. Kłopot, że brak neutralnego, niewskazującego na porę dnia powitania dla tego, kto przychodzi. Czyli np. tego, kto chce tę formułę zastosować w piśmie (też w Internecie). Dziwnie zabawne wydają się nam dzisiaj pozdrowienia dzień dobry w listach. Ludzie związani z tradycją, religijni, mają jeszcze niech będzie pochwalony, ale użycie tego w zwykłym tekście może wywoływać zarzut niestosownego żartu czy ironii. Młodym rówieśnikom pozostaje zawsze cześć, stosunkowo neutralne, ale niezalecane dla starszych. Starsi powinni w piśmie zaczynać od zwrotu do korespondenta (Panie Dyrektorze, Szanowny Panie, Pani Kasiu itp.). List, na który odpisuję, tak właśnie, bardzo stosownie, się zaczyna. Nie mogę jednak odpowiedzieć tym samym, nie znając płci mojego korespondenta, a także nie wiedząc, czy jest dorosły (choć na to świadomość językowa wskazuje). Natomiast zawarte w rozpoczęciu Pan/Pani lub Pan(i) niepotrzebnie wprowadza styl kancelaryjny. Więc też nie zastosowałem żadnej formuły, co w odpowiedziach, zwłaszcza seryjnych, może być tolerowane.
W każdym razie pozdrawiam serdecznie -
Jerzy Bralczyk, prof., Uniwersytet Warszawski

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
 • ... być na kolanach
  , witaj
  a u mnie leje od popołudnia...
  -
  witaj
  już żałowałam.......... i na drugim zlocie będę choćby się paliło...
 • ... wiem

  uhm co
  uhm no

  to l

  34 dajesz radę
  witam nocne duchy
  nooooooooooooo
  moni..
  nareszcie

  może się w końcu dowiem...
 • ... pracy
  tymczasem
  ja też
  hej ..
  oj coś dzisiaj wszyscy pracują ....
  witam
  nie ma lenistwa
  i nareszcie -chyba
  jednak nie wszyscy
  ale...

Encyklopedia

Witaj majowa jutrzenko, Mazurek 3 Maja,
popularna pieśń pol. z czasów powstania listopadowego 1830–31, do słów R. Suchodolskiego; autorstwo muzyki przypisywane F. Chopinowi (nie potwierdzone);
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego