wariacja

Wielki słownik ortograficzny PWN

waria•cja -cji, -cję; -cji

Słownik języka polskiego PWN

wariacja
1. «utwór literacki, film, obraz itp., nawiązujący do jakiegoś popularnego tematu, motywu lub innego utworu i przetwarzający go twórczo; też: przedmiot nawiązujący do innego lub będący jego odmianą»
2. «utwór muzyczny, w którym występują zmiany tematu, melodii, harmonii itp.»
3. «popisowy taniec solowy w balecie klasycznym»
4. «w kombinatoryce: dowolny ciąg utworzony z elementów danego zbioru»
5. «nieregularność ruchu Księżyca, wywołana perturbacyjnym działaniem Słońca»
6. pot. «obłęd, szaleństwo»

• wariacyjny • wariacyjność
wariacje
1. «zmiany tematu, melodii, harmonii, rytmu itp. w przebiegu utworu muzycznego»
2. «duża różnorodność czegoś»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

Wariacja
5.10.2018
Spotkałem się z użyciem słowa wariacja w znaczeniu ‘odmiana’ obok wielu rzeczowników (wariacja ćwiczenia/potrawy). Tymczasem słowniki ograniczają możliwości użycia tego słowa do opisu sztuki (utworów muzycznych, obrazów) wzorowanej na danym motywie – występuje wtedy konstrukcja wariacja na temat.
Czy poprawne jest poprzedzenie rzeczownika w dopełniaczu (niezwiązanego ze sztuką) słowem wariacja, aby opisać odmianę tej rzeczy? Mniemam, że nie powinno się wtedy wprowadzać członu na temat.
Głupi, mądry i wariacje na ich temat
23.10.2017
Jakie jest znaczenie przymiotnika głupiomądry i jaka jest jego prawidłowa pisownia? W books.google.pl znajdują się trzy warianty zapisu tego słowa: głupio-mądry, głupio mądry i głupiomądry.
Kabaty
20.10.2009
Witam,
ostatnio ze znajomymi miałam dylemat dotyczący odmiany słowa Kabaty. Samo słowo kabat oznacza odmianę surduta, więc jeśli nazwa Kabaty wywodzi się od niego, co wydaje się logiczne, forma dopełniacza powinno brzmieć Kabatów. Na przykład „Nie mogę znaleźć Kabatów na planie”. Tymczasem większość osób używa w dopełniaczu formy Kabat. Moje pytanie: czy obie wariacje są prawidłowe? Czy też któraś z nich (która?) jest preferowana?

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... gdzie a i b są stałymi spełniającymi a + b = 1. Wariacje .qi i .pi traktowane są w tej zasadzie jako niezależne...
  • ... wystawność, dobrą - mimo pewnych dłużyzn - robotę reżyserską, poziom aktorstwa, udane wariacje na temat pewnych faktów historycznych oraz przyzwoite, jak na film...
  • ... nowojorskiej, ewentualnie w okolicach rzeki Jordan.

    DRACULA


    Jedna z lepszych
    wariacji na temat mitu o wampirze z Siedmiogrodu. Ale też zabrał...

Encyklopedia PWN

wariacja
[łac.],
astr. nierówność w ruchu Księżyca, wywołana okresowymi zmianami przyspieszenia perturbacyjnego spowodowanego oddziaływaniem Słońca.
mat. pojęcie z zakresu kombinatoryki: w. k-elementową ze zbioru n-elementowego nazywa się dowolne ustawienie (pewnych) elementów tego zbioru w ciąg skończony długości k;
mat. pojęcie odnoszące się do funkcji y(x) należących do dziedziny funkcjonału J[y(x)] — w.f. y(x) oznaczona symbolem δy(x)
mat. każdy ciąg k-elementowy utworzony z elementów danego zbioru n-elementowego (kn), w którym każdy element zbioru może występować co najwyżej raz;
mat. każdy ciąg k-elementowy utworzony z elementów danego zbioru n-elementowego, w którym poszczególne elementy tego zbioru mogą występować wielokrotnie;

Synonimy

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!