wybierać się

Słownik języka polskiego PWN

wybrać sięwybierać się
1. «udać się dokądś»
2. pot. «wystąpić z czymś»
3. pot. «zamierzyć coś zrobić, zabrać się do czegoś»

Porady językowe

wybierać
8.06.2006
Jak będzie poprawnie: „Na przedmioty maturalne wybieram...” czy „Jako przedmioty maturalne wybieram...” (podanie o egzamin dojrzałości)?
wydaje się być
10.10.2012
Szanowny Panie!
Chciałabym poprosić o rozwianie wątpliwości w następującej kwestii: „Na horyzoncie jest coś wielkiego. Wydaje mi się, że to jest drzewo”, „Na horyzoncie jest coś wielkiego. Wydaje mi się być największym drzewem na Ziemi”. Czy w którymś z powyższych zdań mamy do czynienia z błędem? Czy konstrukcja wydaje mi się być, po której następuje przymiotnik bądź rzeczownik, jest błędna?
Z wyrazami szacunku,
Natalia Sajewicz
Wybieraj z czego chcesz
26.04.2008
cokolwiek – „Wybieraj z czegokolwiek!”
co chcesz (czego chcesz) – „Wybieraj z czego chcesz!”
co kupiono (czego nakupiono) – „Wybieraj z...”???
co widzisz – „Wybieraj z...”???
Czy zdanie „Wybieraj z czego chcesz” – gdzie co chcesz jest synonimem dowolności, samodzielną frazą rzeczownikową ('to, co chcesz') i dziedziną wyboru – jest dobrze skonstruowane? (Podobne: „Wybieraj z czego tylko dusza zapragnie!”). I dlaczego nie słyszy się analogicznych form wykropkowanych na wstępie?

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... integralności jednolitego państwa. - Do stworzenia księstwa trzeba mieć księcia. Nie wybiera się go jednak. Trzeba nim się urodzić. A w 1921 r...
  • ... bezdomnych i uruchomić właśnie w owych "bardziej ekologicznych okolicach", dokąd wybierała się Agnieszka. Jednym słowem: taki niby-Kotański w młodszym wydaniu.
    Państwo...
  • ... Ciuch na taką okazję musi być super - mówi Ania Wyszkoni. - Wybieram się na zakupy do Berlina. Wybór jest dużo większy - zapewnia piosenkarka...

Synonimy

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego