wyrażać zgodę

Porady językowe

osobowo czy bezosobowo?
25.11.2010
Dzień dobry!
Czy w korespondencji urzędowej można stosować formę osobową? Przyznaję, że bardziej podoba mi się zwrot np. „Wyrażam zgodę” niż „Wyraża się zgodę”. Pismo podpisane imiennie przez szefa, które w treści zawiera np. postanowiono, zaleca się itp., brzmi tak, jakby decyzję podjął nie wiadomo kto. Czy sprawy te są jakoś uregulowane, czy nie?
Dziękuję za odpowiedź.
Katarzyna
badania aprobacyjne?
14.02.2003
Szanowny Panie,
W celu wydania aprobaty na stosowanie określonego produktu przeprowadzam badania właściwości tego produktu. Czy badania te można nazwać badaniami aprobacyjnymi, czy badaniami aprobatacyjnymi, czy też żadnego z tych słów nie można użyć?
Z uszanowaniem,
Stanisław Gorzkowski
Który mamy rok?
2.06.2014
Mam pytanie odnośnie zapisu dat, a dokładnie chodzi mi o zapis lat. Z tego co wiem, tylko dwie ostatnie cyfry mają postać liczebników porządkowych. Np. w roku tysiąc dwadzieścia [chyba dwieście – Red.] pięćdziesiątym piątym. W przypadku roku 2000 powiemy: w roku dwutysięczym, a w 2002 – w roku dwa tysiące drugim. Moje pytanie brzmi: czy możliwe jest powiedzenie: w roku dwu tysięcznym drugim?? Czy trzeba pozostać konsenkwentnym i odmieniać tylko ostatnie dwie cyfry?

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
 • ... okres opóźnienia.
  W przypadku opóźnienia dłuższego niż 30 dni Nabywca
  wyraża zgodę na odstąpienie od umowy przez AB FRI Sp. z o...
 • ... zakładzie karnym dziewczyny zakładają zespół rockowy. Pewnego dnia naczelnik więzienia wyraża zgodę, by grupa w ramach resocjalizacji wystąpiła na dorocznym balu policji...
 • ... że:

  Nastąpiło załamanie mechanizmu finansowania Agendy 21. Państwa uprzemysłowione nie
  wyrażają zgody na przeznaczenie 0,7% dochodu narodowego na rzecz globalnego programu...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego