z powrotem

Wielki słownik ortograficzny

Słownik języka polskiego

z powrotem
1. «w kierunku powrotnym»
2. «na nowo»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

z powrotem
17.04.2002
Witam,
Czy poprawne jest wyrażenie spowrotem, czy też z powrotem?
Pozdrowienia
Dawne ztąd, ztamtąd zaczęliśmy pisać stąd, stamtąd, ale nadal piszemy z powrotem, nie inaczej.
Mirosław Bańko
wracać z powrotem
4.10.2010
Panie Profesorze,
chciałabym zapytać o zwrot wracać z powrotem. Oczywiście jest to pleonazm, ale czy jest to błąd? Mam wrażenie, że przynajmniej w języku potocznym można by ten zwrot uznać za poprawny?
Z poważaniem
Paulina Chechłacz
Wracać z powrotem to jeden z najbardziej znanych pleonazmów. Nie tylko dwa razy przekazuje tę samą treść, ale nawet dwa razy wykorzystuje ten same element morfologiczny, co prawda w postaciach obocznych: wrac i wrot. Nie ma powodu, aby mówić, że ktoś wraca z powrotem, skoro można powiedzieć, że idzie (biegnie, jedzie, płynie, leci) z powrotem albo że po prostu wraca. Można się spierać o to, czy wszystkie pleonazmy należą do błędów językowych, czy wszystkie mają ten sam ciężar gatunkowy i czy niektórych – jak Pani sugeruje – nie dałoby się usankcjonować w języku potocznym. Cokolwiek jednak powiemy, trzeba się zgodzić, że wracać z powrotem to wyraźna niezręczność językowa. Stanowczo radzę jej unikać, także w mowie potocznej.
Mirosław Bańko, PWN
tam i z powrotem
20.03.2014
Wita,
przejdę od razu do setna sprawy, jak poprawnie zapisać słowo: z powrotem czy spowrotem? Chciałabym nadmienić, że zależy mi bardzo na czasie. Liczę na szybkie wyjaśnienie mojego problemu.
Z góry dziękuję
Piszemy z powrotem. Nie będę się nad tym rozwodził, skoro czas ponagla. Nie mogę się tylko powstrzymać od uwagi, że Witam na początku listu wielokrotnie widziałem (formuła ta była przedmiotem uwagi w naszej poradni), ale Wita – jeszcze nie.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... Brytyjczycy zachowali się, jak przystało na dżentelmenów odstawiając niedoszłych instruktorów z powrotem na Nową Zelandię.
    W styczniu 1789 King chrzcił pierwsze dziecko...
  • ... dział pokrętłami w kierunku i położeniu starała się odchylić strzałkę z powrotem na kreskę utrwalenia, a tym samym dać przyszłe położenie lufy...
  • ... księgę poniósł do nory.
    P'an z pieniędzmi w ręku pobiegł
    z powrotem do europejskich księgarń. W żadnej jednak z nich książki nie...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego