zero-jedynkowy

Wielki słownik ortograficzny PWN

Słownik języka polskiego PWN

zero-jedynkowy «zapisany w systemie binarnym»

Porady językowe

luka zerodniowa?
27.09.2009
Witam,
chciałabym zapytać, jak powinna wyglądać pisownia terminu tłumaczonego z angielskiego. Chodzi o słowo zero-day, które większość osób tłumaczy jako (luka) zero-dniowa. Problem dotyczy pisowni z dywizem: czy o w słowie zero traktować jako zakończenie podstawowej formy rzeczownika w M., czy jako interfiks i w związku z tym zpisywać zerodniowa?
Pozdrawiam serdecznie,
Aniela Krajewska
głuchoniemy i głucho-ciemny
5.06.2013
Dlaczego wyraz głuchoniemy piszemy łącznie, a głucho-ciemny z łącznikiem? Głuchoniemy to przecież «głuchy i niemy», a więc mamy tutaj dwa człony równorzędne – podobnie jak w przypadku wyrazu głucho-ciemny, czyli «głuchy i niewidomy».
Idiom w muzyce
4.02.2019
Witam,
od jakiegoś czasu coraz częściej pojawia się słowo idiom w piśmiennictwie nie językoznawczym, a muzykologicznym. W artykułach muzycznych spotykam się z nadużywaniem tego słowa w kontekście „specyficznego języka”, np. Zespół nawiązuje do idiomu klasycznego jazzu, do Cage’owskiego idiomu przypadkowości w muzyce albo idiom organowy w muzyce XX i XXI wieku.

Zastanawiam się nad słusznością zapożyczenia terminu językoznawczego do innych dziedzin. Czy jest to poprawne?

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... równomiernym polega zatem na łączeniu elementów ciągu realizacji zmiennej losowej zero-jedynkowej w grupy po k, przy czym k zależy od wielkości...
  • ... Polsce panuje silna tendencja, aby myśleć o uzależnieniach w kategoriach "zero-jedynkowych". Specjaliści na świecie coraz wyraźniej przychylają się, aby postrzegać je...
  • ... małe, przyjmujemy Operację budowania ciągu realizacji zmiennej losowej o rozkładzie zero-jedynkowym wykonuje się za pomocą takiego licznika promieniowania, który ma tylko...

Encyklopedia PWN

metoda rozstrzygania o prawdziwości (prawidłowej strukturze) wyrażeń rachunku zdań, na podstawie tabelarycznych układów wartości logicznych tych wyrażeń (gdzie 0 oznacza fałsz, a 1 — prawdę), zwana logicznymi matrycami.
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!