sprzedawać

Wielki słownik ortograficzny

sprzedawać -daję, -dają; -dawaj•cie
sprzedający -cego, -cym; -cy, -cych

Słownik języka polskiego

sprzedaćsprzedawać
1. «odstąpić komuś coś za pieniądze»
2. «zdradzić kogoś lub coś za jakieś korzyści materialne»
3. pot. «wydać kogoś za mąż lub ożenić kogoś dla korzyści materialnych»
4. sprzedawać «być sprzedawcą»
sprzedać sięsprzedawać się
1. pot. «podporządkować się komuś dla korzyści materialnych»
2. pot. «zostać prostytutką»
3. pot. «umieć korzystnie się zaprezentować»
4. pot. «być sprzedawanym w dużych ilościach, szybko»
sprzedający «sprzedawca»
• sprzedająca

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

po cenie czy za cenę?
7.03.2008
Szanowni Państwo,
która forma jest poprawna:
1) sprzedawać coś po cenie niższej od ceny...,
2) sprzedawać coś za cenę niższą od ...?
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Beata
W dosłownym użyciu, zwłaszcza gdy chodzi o sprzedaż wielokrotną (a więc sprzedawać w przeciwieństwie do sprzedać), dominuje konstrukcja po cenie. Alternatywne (i rzadsze) za cenę dotyczy jednorazowego aktu sprzedaży. Możemy więc sprzedać mieszkanie za cenę niższą od rynkowej, ale agencja nieruchomości – gdyby chciała – mogłaby sprzedawać mieszkania po cenie niższej niż rynkowa.
W przenośnym użyciu stosuje się tylko przyimek za, por. za wszelką cenę, za żadną cenę, za cenę zdrowia (kłamstwa) i in.
Mirosław Bańko, PWN
sieć Integratorów?
27.08.2002
Jak poprawnie napisać: „Sprzedajemy je poprzez Integratorów”, czy „Sprzedajemy je przez sieć Integratorów”?
Nie wiem, co to jest lub kto to jest Integrator i czy musi być pisany wielką literą. Tak pisownia budzi we mnie szacunek, ale i obawę. Myślę, że nie chciałbym mieć do czynienia z Ingegratorem. Wolałbym już raczej spotkać się z integratorem.
Co do zasadniczej kwestii, to wybór jest językowo obojętny, choć oczywiście druga wersja - ta z siecią - potęguje wrażenie i powiększa moje obawy. Jeśli Państwo chcecie naprawdę wystarszyć klientów, to najlepiej pisać o Sieci Integratorów - konsekwentnie wielkimi literami.
Jeśli jednak straszenie nie jest Waszym celem, to proponowałbym wersję najprostszą: „Sprzedajemy je przez (nie: poprzez) integratorów” albo jeszcze lepiej: „Sprzedajemy je przez naszych integratorów”.
Mirosław Bańko
bilet i cegiełka
17.03.2011
Szanowni Państwo,
jaka pisownia jest poprawna: bilet cegiełka, bilet-cegiełka czy bilet „cegiełka”? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pisząc bilet cegiełka, odnosimy się do pewnego biletu – jest on jednocześnie cegiełką, ale przede wszystkim jest biletem.
Pisząc bilet-cegiełka, mamy na myśli pewną hybrydę, pół bilet i pół cegiełkę, co oczywiście nie znaczy, że w połowie zrobioną z papieru, a w połowie z gliny, niemniej jednak łączącą w sobie cechy biletu i cegiełki na równi.
Pisząc bilet „cegiełka”, znów mamy na myśli po prostu bilet, informujemy, że jest on jednocześnie cegiełką, ale bądź to sami dystansujemy się od takiego określenia, bądź też przewidujemy, że słuchacze oczekują takiego dystansu. Bilet „cegiełka” jest zatem w mniejszym stopniu cegiełką niż bilet cegiełka.
Zdaję sobie sprawę, że te rozróżnienia przypominają dzielenie włosa na czworo (dosłownie na czworo, gdyż możliwy jest jeszcze bilet-„cegiełka”). Wprowadzono je z myślą o przykładach wyraźnych, diagnostycznych, takich jak z jednej strony lekarz chirurg (odpowiednik biletu cegiełki), a z drugiej filmowa kobieta-wąż (odpowiednik biletu-cegiełki).
Wiele zależy od tego, co dokładnie ma się na myśli, jaki przedmiot chce się nazwać. Jeśli ktoś sprzedaje bilety, z których dochód ma zasilić konto jakiejś budowy, to odpowiednią nazwą będzie bilet cegiełka. Jeśli natomiast ktoś sprzedaje miniaturowe cegły, które służą jako bilet, np. na wystawę budownictwa, to właściwą nazwą byłoby teoretycznie cegiełka bilet. W praktyce jako sprzedawca takich cegieł wolałbym mówić o bilecie cegiełce bądź nawet o bilecie-cegiełce, gdyż tego rodzaju nazwa z pierwszym członem dłuższym od drugiego brzmi mniej zręcznie.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... obliczeń wynika, że Polska jest rynkiem, na którym można rocznie sprzedawać około miliona nowych samochodów, chociaż w tym roku sprzedaż będzie...
  • ... znali litości dla ubogich, pozbawiali ich wolności osobistej za długi, sprzedawali im żywność za wygórowane ceny, wyciskali z nich w sposób...
  • ... Czasem emitowane obligacje nie mają kuponów (obligacje zero-kuponowe) i sprzedawane s z dyskontem. Z punktu widzenia inżynierii finansowej obligacje katastroficzne...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego